Makijaż permanentny. Co powinnaś o nim wiedzieć, zanim sobie go zrobisz?

Makijaż permanentny

Cześć!

Makijaż permanentny jest coraz bardziej popularny wśród kobiet, i to niezależnie od wieku i rodzaju cery. To swoisty rodzaj tatuażu, który ma na celu upiększyć twarz, podnieść poczucie wartości i zadbać o to, żeby twarz lub jej części były symetryczne. Na czym polega makijaż permanentny, jakie barwniki się podczas niego stosuje i jak dbać o pomalowaną w ten sposób skórę?

Czym jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny ma bardzo wiele wspólnego z tatuażem. I w jednym, i w drugim przypadku pod skórę wprowadza się pigment. Podczas zabiegu używa się specjalnych urządzeń i barwników. Ich jakość wpływa na efekt końcowy, bezpieczeństwo i trwałość makijażu. Ważne jest także, żeby końcowy rezultat był jak najbardziej naturalny.

Dla kogo jest makijaż permanentny?

Jeżeli w łukach brwiowych masz ubytki, twoje wargi nie są symetryczne, a linia rzęs nie jest zbyt gęsta, to ten kosmetyczny tatuaż jak najbardziej ci się przyda. Poza tym wprowadzenie pigmentu pod skórę wiąże się również z tym, że nie będziesz musiała się malować. Czarna kreska na powiekach, podkreślenie czerwieni wargowej lub kreski imitujące brwi potrafią „zrobić” makijaż. Makijaż permanentny jest także świetnym rozwiązaniem dla:

  • alergików uczulonych na niektóre składniki tradycyjnych kosmetyków,
  • sportowców, u których zwykły makijaż mógłby po prostu spłynąć,
  • osób ze słabszym wzrokiem, które mogłyby mieć kłopoty z pomalowaniem się,
  • osób, które przeszły ciężkie choroby i nie mają brwi lub rzęs.

Barwniki w makijażu permanentnym

Pigmenty stosowane w makijażu permanentnym powinny mieć bezpieczny skład. Nie mogą zawierać metali ciężkich, substancji, które pod wpływem działania rożnych czynników mogą wydzielać do organizmu toksyczne składniki, substancji nieprzebadanych dermatologicznie i nieposiadających żadnych atestów. Bardzo ważne jest również to, żeby pigmenty stosowane podczas makijażu permanentnego były dopuszczone do użytku przez różne instytucje.

Barwniki w makijażu permanentnym dzieli się na organiczne i nieorganiczne. Barwniki organiczne są mniej stabilne i szybciej ulegają wpływom różnych czynników. Zastosowanie takich pigmentów może skutkować utlenianiem się koloru do tego stopnia, że brązowe kolory staną się rudymi, czerwone – fioletowymi, a czarne – niebieskimi. Co więcej barwniki mogą zmieniać kolor pod wpływem rezonansu magnetycznego, a co gorsza, ich obecność w skórze może prowadzić nawet do poparzeń.

Dobry pigment jest także skuteczny i wpływa na trwałość makijażu permanentnego. Gwarantuje to wielkość cząsteczek, która powinna znajdować się pomiędzy 6 a 15 mikronów. Mniejszy rozmiar cząsteczki może prowadzić do przemieszczania się barwnika i odkładania się go w gruczołach limfatycznych. Większe cząsteczki natomiast mogą na zawsze pozostać w tkance i zmienić jej kolor.

Jak przygotować skórę do makijażu permanentnego?

Pielęgnację skóry należy rozpocząć na mniej więcej tydzień przed makijażem permanentnym. W tym czasie trzeba stosować łagodne kosmetyki do mycia twarzy i nawilżające preparaty, nie wolno zaś używać tłustych kremów. Nie należy również poddawać się woskowaniu i epilacji laserowej. Skóra powinna być wypoczęta i niepodrażniona. Jeżeli masz opryszczkę, to zabieg makijażu permanentnego należy skonsultować z kosmetyczką. Pamiętaj też, że w dniu zabiegu nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew, kofeiny i alkoholu. Można natomiast zażywać wapń, witaminy E i C oraz ziołowe herbatki i melisę.

Jak dbać o makijaż permanentny?

O makijaż permanentny należy dbać zwłaszcza w pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu. W tym czasie skóra goi się i regeneruje, dlatego nie wolno traktować jej niewłaściwą pielęgnacją. Pamiętaj więc żeby nie:

  • myć skóry zwykłym mydłem i żelem,
  • nakładać maści z antybiotykiem,
  • stosować kremu z retinolem,
  • pocierać, drapać i zdrapywać strupków,
  • namaczać skóry,
  • korzystać z basenu, solarium, sauny,
  • wystawiać skóry na działanie promieni UV,
  • poddawać się ciężkim treningom,
  • przyjmować używek,
  • nakładać tradycyjnego makijażu na skórę z makijażem permanentnym.

Czy byłyście kiedyś na makijażu permanentnym?

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares