Peptydy w kosmetykach – dlaczego warto?

peptydy w kosmetykach

Witajcie! <3
Dziś trochę mądrości pielęgnacyjnych. Zaraz przybiorę mentorski ton i będę się wymądrzać na temat peptydów – czym są, po co są, czy dobrze, że są i czy powinny być w Waszej kosmetyczce. Jeśli interesujecie się aktywnie działającymi na skórę kosmetykami i poważnie traktujecie pielęgnację, z pewnością peptydy powinny się znaleźć na Waszej liście. Dlaczego?

Peptydy – czym są ?

Na początek dobra wiadomość dla zwolenników naturalnej pielęgnacji: peptydy to związki organiczne, a powstają z aminokwasów połączonych wiązaniem peptydowym., najważniejsza jest wielkość peptydowych cząsteczek oraz ich ułożenie w łańcuchu – te czynniki mają wpływ na to, jak działa dany peptyd i na ile jest skuteczny.

Często, aby poprawić skuteczność peptydu, dodaje się do niego łańcuch kwasu tłuszczowego.

Peptydy w kosmetykach jak działają?

Przede wszystkim te sprytne maleństwa dają efekt przeciwzmarszczkowy, ponieważ peptydy stymulują wzrost jędrności, spoistości i gęstości skóry. Dzieje się to dzięki trzem różnym sposobom działania peptydów (dlatego dzielimy je ogólnie na 3 kategorie, ale o tym za moment). Peptydy są niczym posłańcy, którzy przewodzą sygnały i przez to zmuszają komórki do określonej (w tym wypadku „upiększającej” aktywności).

Dzięki temu naskórek naprawia się i staje się młodszy, a zmarszczki są minimalizowane.

Peptydy dzielimy na 3 grupy – ze względu an sposób ich działania, czyli biologiczną aktywność
  1. Peptydy sygnałowe – stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, spłycają zmarszczki.
  2. Peptydy transportujące – biorą udział w reakcjach biochemicznych, są ich czynnikami stymulującymi.
  3. Inhibitory neurotransmiterów (neuropeptydy) – ta grupa jest najpopularniejsza w produktach anty-aging; wpływają one na rozkurczanie mięśni przyczyniających się do zmarszczek mimicznych; rozkurcz powoduje wygładzenie mięśni, a co za tym idzie również skóry.

Peptydy – działanie i efekty na skórze

Jak pewnie większość z Was się domyśla, maleńkie przekaźniki niosą samo piękno i młodość 🙂 Genialne i proste działanie peptydów to widziane gołym okiem rewelacyjne efekty na skórze. Jakie?

  • Zwalczanie skutków starzenia się skóry.
  • Widzialna redukcja zmarszczek.
  • Zwiększanie zdolności skóry do regeneracji.
  • Poprawa jakości i wyglądu cery.
  • Regeneracja skóry właściwej.
  • Zwiększenie ilości kolagenu.
  • Wzrost nawilżenia i jędrności skóry.

Neuropeptydy w kosmetyce – genialne odkrycie i piękna cera

Neuropeptydy należą do kategorii peptydów o najlepszym działaniu przeciwzmarszczkowym. Mają silne działanie rozkurczające mięśnie. Peptydy te doskonale walczą ze zmarszczkami mimicznymi.

Mechanizm ich działania polega na wstrzymaniu impulsów z komórek nerwowych w skórze do mięśni. Czy wiecie, ze działanie neuropeptydów często porównuje się do toksyny botulinowej, czyli znanego wszystkim botoksu? Z tą różnicą, ze peptydy są w pełni bezpieczne w użytkowaniu i mogą być wykorzystywane w recepturach kosmetycznych.

Kosmetyki z peptydami – przede wszystkim dla kogo?

Preparaty z peptydami mogą być stosowane przez każdego. To kolejna cenna zaleta, ponieważ peptydy wykazują bardzo niskie prawdopodobieństwo skutków ubocznych i podrażnień.

Kosmetyki z peptydami na pewno polubią te z Was, którym zależy na profilaktyce anty-aging, lub walczą z widocznymi już na skórze zmarszczkami.

Osoby z cerą wrażliwa także docenią doskonałe działanie neuropeptydów, głównie z uwagi na wzmacnianie bariery ochronnej skóry.

Jak ja stosuję peptydy w pielęgnacji cery?

Tak, to już ten czas 😉 Zdarza mi się odstawić serum z witaminą C i wtedy sięgam po serum peptydowe do twarzy. Działa doskonale i jest dobrym zamiennikiem dla witaminy, do której oczywiście niebawem znów wracam. Peptydy pojawiły się również w moim żelu ujędrniającym pod oczy (stosuję Arkana).

A Wy -znacie peptydy? Macie je w swoich kosmetykach? A może macie jakiś produkt, który warto polecić? Koniecznie zostawicie komentarz!

Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares