Wiedz, na czym stoisz. Jak profesjonalnie pielęgnować problematyczną skórę stóp?

Pielęgnacja stóp

Cześć!

Stopy dźwigają ciężar naszego ciała, codziennie robią mnóstwo kilometrów i są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Jeżeli chcesz ich uniknąć i profesjonalnie zadbać o tę część ciała, to określ rodzaj ich skóry i problem, z którym przyjdzie ci się zmierzyć. Jak go rozpoznać? Tego dowiesz się z mojego tekstu.

Określ rodzaj skóry

Określenie rodzaju skóry stóp i stanu paznokci jest bardzo ważne – potem ułatwi ci to wybór odpowiednich kosmetyków i przygotowanie planu pielęgnacji. Musisz wiedzieć także, że stopy każdego z nas różnią się pod względem produkcji sebum, na co wpływ na gospodarka hormonalna. Wyróżniamy zatem takie typy skóry stóp jak:

  • skóra normalna – odpowiednio nawilżona i natłuszczona, jest gładka i miękka, jednak w przyszłości może zmieniać się w skórę suchą;
  • skóra sucha lub bardzo sucha – nie produkuje wystarczającej ilości sebum i nie potrafi wiązać odpowiedniej ilości wody, co powoduje łuszczenie się, szorstkość i uwrażliwienie;
  • skóra wrażliwa – nie jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, reaguje zaczerwienieniem lub alergiami i wymaga szczególnej pielęgnacji.

Skóra sucha na stopach

Rozpoznasz ją po nadmiernym łuszczeniu się i mocnym przesuszeniu. Suchą skórą na stopach powinnaś jak najszybciej się zająć, wtedy, gdy dodatkowo cierpisz na cukrzycę, łuszczycę lub neurodermatozę. Jak dochodzi do przesuszenia skóry? Bariera ochronna skóry nie spełnia swojej funkcji, czyli nie natłuszcza naskórka i nie chroni go przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Jeżeli chcesz temu zaradzić, to stosuj kosmetyki z zawartością następujących składników: aloes, pantenol, mocznik i masło Shea. Przydadzą ci się także olejki: z wiesiołka, jojoba, migdałów, róży, pestek winogron, sezamu i słonecznika.

Skóra podrażniona

Wszelkiego rodzaju podrażnienia i stany zapalne wymagają natychmiastowej pielęgnacji. Dla odbudowania naturalnej bariery ochronnej stosuj: mikronizowane srebro działające antybakteryjnie, wiesiołek odbudowujący płaszcz lipidowy i działający przeciwzapalnie panthenol.

Grzybica stóp i paznokci

To schorzenie rozprzestrzenia się bardzo szybko, a pacjenci dostrzegają problem dopiero wtedy, gdy jest on w zaawansowanej postaci. Grzyby pojawiają się najczęściej pomiędzy palcami ze względu na wilgoć i ciepło. Oprócz tego rodzaju choroby mamy także grzybicę złuszczającą lub potnicową, która charakteryzuje się pęcherzykami, nadżerkami, sączeniem i złuszczaniem. Grzybicy bardzo często towarzyszą stany zapalne o charakterze bakteryjnym. Na szczęście objawy można złagodzić, a pomoże ci w tym mocznik. Jego zadaniem jest wiązanie wilgoci i regenerowanie skóry.

Grzybica paznokci bardzo często występuje u osób, które są aktywnie fizycznie, mają kłopoty z krążeniem krwi, chorują na cukrzycę, są w podeszłym wieku lub mają osłabioną odporność. Schorzenie poprzedzone jest grzybicą skóry, a nieleczone szybko rozprzestrzeni się i zaatakuje płytkę paznokcia. Pomocne mogą okazać się produkty z zawartością wyciągu ze spiruliny. Jednak o wiele ważniejsza jest wizyta u lekarza, bo organizm sam nie poradzi sobie z grzybicą.

Nadpotliwość stóp

Nadmierna praca gruczołów potowych i nieprzyjemny zapach to problem osób cierpiących na nadpotliwość stóp. W trakcie choroby stopy cały czas są wilgotne i zimne za co odpowiadają: gruczoły ekrynowe (są rozmieszczone na całej powierzchni ciała, większa ich liczba znajduje się na wewnętrznej stronie dłoni i na podeszwach stóp) i gruczoły apokrynowe (są odpowiedzialne za wytarzanie zapachu). Jeżeli zmagasz się z nadpotliwością, to warto wypróbować produkty dezodorujące o właściwościach dezynfekującym, antygrzybiczym i antybakteryjnym. Pomocne będą: ekstrakt z kory dębu ściągający pory, ekstrakt z szałwii regulujący produkcję potu i działający antybakteryjnie oraz olejek z drzewa herbacianego o właściwościach dezynfekujących.

Prosta pielęgnacja stóp

Na koniec przygotowałam kilka porad, które pomogą ci w codziennej pielęgnacji stóp. Nie będzie dla ciebie uciążliwa, jeśli:

  1. Kosmetyk będzie się szybko wchłaniał, a na skórze nie pozostawi lepkiej warstwy.
  2. Po zaaplikowaniu kosmetyku bez przeszkód będziesz mogła złożyć rajstopy.
  3. Aplikacja produktu będzie łatwa i szybka.
  4. Kosmetyk nie zaburzy podstawowych funkcji skóry.
  5. Preparat będzie dobrze tolerowany przez alergików.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares