5 zamienników suchego szamponu. Czego użyć, gdy go zabraknie?

Nie wyobrażam sobie życia bez suchego szamponu i myślę, że wiele moich czytelniczek ma podobnie. Nic dziwnego, bo w ostatnich latach odkryliśmy naprawdę wiele zalet tego prostego kosmetyku.

Suchy szampon – mój „must have”

Ja mam suchy szampon zawsze pod ręką i zabieram go w każdą (nawet tę bardzo krótką) podróż, ponieważ:

  • odświeża nieco przetłuszczone włosy,
  • sprawia, że nie trzeba myć włosów codziennie,
  • unosi włosy u nasady, nadając im objętość,
  • ułatwia stylizowanie i upinanie włosów.

W mojej kosmetyczce nie może więc zabraknąć suchego szamponu, ale bywa niestety i tak, że nie zrobię zapasu. Co wtedy? Czym zamienić suchy szampon? Czy są w ogóle jakieś zamienniki?

Zamienniki suchego szamponu

Dobra wiadomość jest taka, że suchy szampon da się zamienić kilkoma produktami, które każdy z nas powinien mieć pod ręką. Może nie wszystkie, ale na pewno któryś z nich znajdziecie. Łączy je jednak rzecz.

Skuteczny zamiennik suchego szamponu musi dobrze pochłaniać wilgoć. To właśnie na tym głównie polega całe działanie suchego szamponu, który pochłania nadmiar sebum i w ten sposób odświeża włosy. Warto przy okazji pamiętać, że im naturalniejszy produkt, tym lepiej – skóra głowy jest dość delikatna i wrażliwa, przez co bardzo łatwo ją podrażnić.

Czego użyć zamiast suchego szamponu?

Przedstawiamy moje sprawdzone zamienniki. Wszystkie te produkty sama testowałam i moje włosy na tym nie ucierpiały!

1. Mąką ziemniaczana

Najpopularniejszym zamiennikiem suchego szamponu jest oczywiście skrobia ziemniaczana, czyli po prostu mąka. Jeśli nie macie pod ręką akurat ziemniaczanej, sprawdzi się też zwykła mąka, kukurydziana, gryczana lub podobna. Każda mąka będzie dobra.

2. Puder bambusowy lub ryżowy

Jeśli nie chcecie sięgać po kuchenne zamienniki, dobry pomysłem jest wykorzystanie po prostu pudru. Najlepiej, żeby to był puder transparentny, naturalny np. ryżowy lub bambusowy. On z zasady działa tak samo jak suchy szampon, bo pochłania wilgoć, więc sprawdzi się idealnie.

3. Puder ziołowy

Dobre zamienniki suchego szamponu to również ziołowe pudry indyjskie. Nie są już co prawda tak łatwo dostępne jak mąka czy puder do twarzy, ale warto wiedzieć, że możemy sięgnąć np. po sproszkowaną hennę.

4. Puder dla niemowląt

Jeśli mamy dzieci, to mamy pod ręką kolejny zamiennik suchego szamponu. Mowa o pudrze dla dzieci, nazywanym też talkiem lub zasypką. Jego zadaniem jest pochłanianie wilgoci, żeby uniknąć odparzeń na pupie malucha, więc sprawdzi się też w pochłanianiu nadmiaru sebum z naszych włosów.

5. 100% kakao w proszku

Na koniec alternatywa dla mąk, pudrów i talków, które łączy to, że są białe. O ile na blond włosach to nie problem, o tyle u brunetek będą one widoczne. Jeśli chcemy tego uniknąć, wykorzystajmy kakao. Uwaga! To musi być kakao naturalne, sypkie, a nie słodzony napój kakaopodobny.

Jak stosować zamienniki suchego szamponu?

Czy stosowanie zamienników suchego szamponu jest trudne? Nie aż tak, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy nabrać produkt na puchaty pędzel do pudru, strzepnąć nadmiar i nanieść u nasady włosów (zwłaszcza w okolice przedziałka i nad czołem). Kiedy widzimy, że włosy już się tak nie świecą, strząsamy nadmiar proszku z włosów, przeczesujemy je i gotowe. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością produktu, bo możemy sobie mocno zmatowić włosy.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares