Czy wiesz, jak zestarzeje się twoja skóra? Poznaj najczęstsze przyczyny tego procesu

Starzenie się skóry

Cześć!

To, że się starzejemy, jest zupełnie normalną sprawą. Na skórze pojawiają się zmarszczki i przebarwienia, poziom kolagenu i elastyny jest mniejszy, a na twarzy widoczne stają się suche skórki. Co wpływa na starzenie się skóry i czy można temu jakoś zaradzić?

Czemu się starzejemy?

Czas dla każdego biegnie tak samo. Jednak u niektórych jego upływ jest bardziej widoczny niż u innych. Bez wątpienia wpływ na taki stan rzeczy mają geny. Z drugiej strony jest kilka dodatkowych czynników, które wywołują zmarszczki. Są to: inflammaging, starzenie hormonalne, stres oksydacyjny, glikacja i fotostarzenie. Na całe szczęście są to procesy, które w jakimś stopniu można zmodyfikować poprzez zmianę stylu życia, profilaktykę i pielęgnację.

Stany zapalne

Inflammaging to niszczenie komórek skóry wywołane długotrwałym stanem zapalnym. Skóra cały czas jest narażona na oddziaływanie szkodliwych czynników i substancji. W wyniku ich negatywnego wpływu tworzą się komórki przeciwzapalne i komórki wzrostu. Stan zapalny jest naturalną odpowiedzią organizmu na bodźce lub zdarzenia, które mają dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego duże znaczenie. Jeżeli po pewnym czasie sytuacja się nie unormuje, to w bardzo krótkim czasie pojawiają się wolne rodniki, które zniszczą kolejne struktury tkanki. W efekcie cały proces pogłębia się jeszcze bardziej. Stan zapalny, który normalnie można pokonać, przeradza się w stan przewlekły ze względu na działanie hormony stresu, kortyzolu. Jego przyczynami mogą być stres psychiczny, przepracowanie, mała dawka snu lub duży wysiłek fizyczny. Inflammaging prowadzi do ścieńczenia skóry i zaburzenia komórek produkujących kolagen.

Starzenie hormonalne

Przeciwdziałanie starzeniu się skóry u osób mających menopauzę nie jest prostym zadaniem. Dojrzałej skórze brakuje estrogenu; występuje także problem z wydzielaniem czynnika wzrostu. Włókien kolagenowych ubywa w bardzo szybkim tempie, co prowadzi do powstawania zmarszczek, starczych plam i przesuszenia. Aby temu zaradzić, zaleca się przyjmowanie hormonów oddziałujących na skórę.

Fotostarzenie

Jest związane z wpływem promieniowania UV, które prowadzi do przebarwień, osłabienia naczyń krwionośnych, ubytku kolagenu i osłabienia reakcji układu odpornościowego. Co gorsza może przyczynić się do powstania zmian nowotworowych i deformacji włókien elastyny. Co ciekawe kremy z filtrami UV nie zawsze pozytywnie oddziałują na naszą skórę. Dermatolodzy zalecają, żeby nie opalać się nadmiernie i nie leżeć na plaży po zastosowaniu ochronnego produktu. Ważne jest również unikanie słońca między godziną 12.00 a 14.00

Oksydacja

Okazuje się, że ani brak związków antyoksydacyjnych, ani ich nadmiar nie są korzystne dla organizmu. W pierwszym przypadku długość życia nie zmienia się, a w drugim dochodzi do zachwiania produkcji naturalnych czynników chroniących organizm przed wolnymi rodnikami. Co ciekawe długotrwały i umiarkowany wysiłek fizyczny prowadzi do zwiększenia substancji antyoksydacyjnych. Jeżeli trening jest dopasowany do możliwości organizmu, to z pewnością pomoże zachować młody wygląd.

Glikacja

Mówiąc najprościej, glikacja to proces łączenia się cukru z białkiem. W jego trakcie na uszkodzenia najbardziej narażone są kolagen i elastyna. Oznacza to, że osoba, która non stop podjada słodycze, nie przybiera na wadzę, lecz bardzo szybko się starzeje. Kolagen lub elastyna (białka) w połączeniu z cukrem usztywniają się i nie są podatne na regenerację. Glikacja uszkadza także jedną z substancji biorących udział w procesie antyoksydacji.

Podsumowanie

Zatem co zrobić, żeby żyć dłużej i wyglądać młodo? Należy zastosować się do następujących zasad:

  1. Ograniczyć stan zapalny.
  2. Zmniejszyć przyjmowanie cukru.
  3. Ograniczyć ekspozycję na słońce.
  4. Spożywać warzywa, owoce i małokaloryczne produkty.
  5. Regularnie ćwiczyć.
  6. Zadbać o odpowiednią dawkę snu i regenerację organizmu.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares