Jak stosować utwardzacz do paznokci i jaki wybrać? Utwardzacz do paznokci – moja opinia 

Utwardzacz do paznokci

Utwardzacz do paznokci to ratunek dla miękkich i kruchych paznokci, które łamią się lub rozdwajają. Ich wybór jest ogromny – niektóre z nich poprawiają nie tylko wygląd paznokcia, lecz także jego kondycję, bo zawierają składniki odżywcze. Zanim odpowiem na pytania, jak stosować utwardzacz do paznokci i jaki wybrać, spróbuję wyjaśnić, dlaczego paznokcie są miękkie i kruche. Czy są jakieś inne sposoby na utwardzenie płytek, a jeżeli tak, to co stosować zamiast utwardzacza do paznokci?

Dlaczego paznokcie są miękkie i kruche?

Niepokojący wygląd paznokci jest często wynikiem różnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. I tak – paznokcie rozdwajające się i pękające mogą odzwierciedlać:

  • niedobór witamin: A, E, C lub z grupy B bądź minerałów: cynku, wapnia, krzemu lub magnezu,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia układu krążenia,
  • dnę moczanową.

Niekiedy powodem rozdwajania się i łamania paznokci jest nieumiejętnie wykonywany manikiur, to znaczy brzeg piłowany zbyt mocno lub w oba kierunki, zwłaszcza metalowym pilnikiem. Co pomoże miękkim i kruchym, a w konsekwencji rozdwajającym się i łamiącym paznokciom? Według mnie świetnym rozwiązaniem będzie utwardzacz do paznokci.

Jak stosować utwardzacz do paznokci?

Utwardzacz do paznokci spełnia kilka funkcji. Czy malujemy nim paznokcie, zanim nałożymy na nie lakier, czy odwrotnie? Można i tak, i tak: niektóre utwardzacze mogą zmatowić połysk lakieru, dlatego lepiej aplikować je bezpośrednio na paznokcie, inne –  top coaty – powinny być nakładane na lakier. Utwardzacz do paznokci może służyć jako baza pod manikiur, stanowić jego wykończenie lub robić jedno i drugie – wtedy malujemy nim paznokcie dwa razy: przed położeniem lakieru i po jego aplikacji. Utwardzacz może zabezpieczać paznokcie przed szkodliwym działaniem lakieru, ponieważ oddziela go od niego, a dzięki zawartości witamin i substancji, które chronią płytkę, odżywia. Z tego powodu paznokcie można malować samym utwardzaczem – w ten sposób przestaną się łamać i rozdwajać i będą odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a powierzchnia płytki stanie się wygładzona i wolna od bruzd.

W większości przypadków kłopoty z paznokciami mamy my, nie mężczyźni, ale to nie wynika z fizjologicznych różnic między płciami. Po prostu my statystycznie częściej wykonujemy prace domowe, takie jak mycie naczyń, okien i podłóg oraz pranie ręczne, a tym samym moczymy dłonie nie tylko w wodzie, lecz także w silnych detergentach do zmywania, czyszczenia i prania. Ponadto nakładamy lakier bezpośrednio na paznokcie, zamiast chronić je odżywką, i zmywamy acetonem, który ma niekorzystny wpływ na płytkę. Oczywiście, nie wszystkie kobiety tak robią, ale też nie każda ma problem z paznokciami.

Jaki utwardzacz do paznokci wybrać?

Swój wybór musicie uzależnić od funkcji, jakie ma pełnić Wasz utwardzacz do paznokci. Bo to, że utwardza paznokcie, to jedno, ale ten kosmetyk zwykle ma jakieś dodatkowe działanie.

Jak wspomniałam, niektóre utwardzacze powinny być stosowane na pomalowane paznokcie ‒ wtedy między innymi przedłużają jego trwałość, przyspieszają wysychanie, zapobiegają odpryskiwaniu lub nadają połysk. Inne są aplikowane bezpośrednio na płytkę, aby ją wzmacniały, wygładzały, odżywiały i regenerowały (na przykład utwardzacze z proteinami, między innymi z keratyną) lub ‒ jak w poprzednim przypadku ‒ nadawały jej połysk. Są utwardzacze 2 w 1, które można stosować zarówno pod, jak i na lakier. Mnie interesował zakup właśnie takiego utwardzacza, którego mogłabym używać na dwa sposoby. Tym, czego jeszcze w nim szukałam, był filtr UV.

Co zamiast utwardzacza do paznokci?

Czy utwardzacz do paznokci jest niezbędny do życia? Oczywiście, że nie. Czy jest skuteczny? Tak. Naturalnie są inne sposoby na wzmocnienie płytki. Najważniejszą rzeczą jest zdrowa dieta ‒ bogata w minerały, zwłaszcza krzem i wapń, witaminy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Innymi słowy, nasz jadłospis powinien zostać uzupełniony o różnorodne warzywa, orzechy, kasze, oleje roślinne i ryby. Ponadto kilka razy dziennie warto wsmarowywać w dłonie i paznokcie krem nawilżający z witaminami i filtrem UV. I noście rękawiczki! Zimą zabezpieczające przed mrozem, a podczas prac domowych ‒ przed detergentami.

A Wy w jaki sposób wzmacniacie swoje łamliwe i rozdwajające się paznokcie? Próbowałyście utwardzacza? Jeżeli tak, z jakim skutkiem?

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares