Kosmetyka od kuchni: maseczki na twarz do różnych typów cery [najlepsze przepisy]

Domowe maseczki do twarzy

Cześć dziewczyny!

Domowe maseczki – nieważne czy do włosów czy też do twarzy – to moja słabość.

Polecam je wszystkim, odkąd przekonałam się, że swoimi efektami i działaniem często biją na głowę sklepowe gotowce. Czy wiecie, ze maseczki na twarz znały już starożytne Egipcjanki. Dziś zaproponuje Wam najlepsze, najfajniejsze top-owe maseczki do twarzy dla różnych typów cery i wszelkich problemów skórnych. W zależności od potrzeb możecie oczywiście robić naprzemiennie kilka maseczek i nie ograniczać się tylko do jednej. Zaczynamy!

Zanim zrobisz maskę – vademecum każdej skóry

  • demakijaż to podstawa pielęgnacji skóry; żadna nawet najlepsza maseczka nie zadziała w pełni, jeśli wykonacie zły demakijaż twarzy i będą na niej resztki kosmetyków, dlatego zawsze róbcie to porządnie;
  • oczyszczanie skóry – przed maseczka dobrze zrobi skórze peeling do twarzy – dzięki niemu pozbędziecie się starego zalegającego naskórka, a składniki maski będą się lepiej wchłaniały;
  • próba uczuleniowa – nawet najbardziej naturalne maski mogą nam płatać figle i po prostu uczulać, dlatego zanim nałożycie nową maskę na twarz – zróbcie próbę uczuleniową np. na zgięciu łokcia;
  • jakość produktów wykorzystanych do maseczek DIY;
  • szykuje się Wam wielkie wyjście? Nałóżcie na twarz sprawdzona już maseczkę i nie eksperymentujcie z żadna nową: może się okazać, że was uczuli i zmusi do pozostania w domu;
  • maseczkę do twarzy najlepiej robić wieczorem, po godzinie 18. Naukowcy stwierdzili, że skóra „wieczorową porą” rozluźnia się i właśnie wówczas zaczyna się regenerować;
  • czy wiecie, że maseczki najlepiej się wchłaniają w wilgotnym i ciepłym „klimacie”, czyli np. podczas kąpieli w wannie? Para i wilgotne powietrze otwiera pory w skórze i zwiększa jej chłonność.

Na dobry początek – przepis na peeling enzymatyczny dla każdej cery

Jednym z lepszych i najmniej skomplikowanych peelingów enzymatycznych, który wykonacie w jedną chwile jest oczyszczający peeling z jabłka (kwas jabłkowy delikatnie złuszcza naskórek i ściąga pory, a szereg zawartych w jabłkach witamin z grupy B łagodzi podrażnienia i zmiękcza skórę) Wystarczy, jeśli starte jabłko zmieszacie z białkiem jajka powinno być ono ubite na sztywno). Peeling nanosicie na twarz i zostawiacie przez 10 minut na skórze, po czym zmywacie ciepła wodą.

Skóra czysta, odświeżona, a stary naskórek usunięty? Świetnie, możemy robić maseczkę:)

Maseczka z miodu i twarogu do cery suchej

1/3 kostki tłustego twarogu zmieszajcie z łyżką miodu i małą łyżeczką olejku z nasion bawełny lub wiesiołka. Nałóżcie na buzię i zmyjcie po 30 minutach.

Maseczka z owsianką i ogórkiem do cery tłustej i trądzikowej

Połowę ogórka zetrzyjcie na tarce o małych oczkach, zmieszajcie go z małą filiżanką drobno zmielonych płatków owsianych oraz łyżką jogurtu (jeśli ogórek puści zbyt dużo wody – możecie go delikatnie odsączyć na sitku; sokiem z ogórka możecie też przemywać twarz – doskonale rozjaśni skórę i pomoże pozbyć się śladów po trądziku). Maseczkę możecie wzbogacić kilkoma kroplami olejku jojoba. Trzymajcie ją na twarzy przez 30 minut po czym zmyjcie letnią wodą.

Dla trądzikowej cery: maseczkę z ogórka wzbogaćcie łyżką soku z cytryny.

Maseczka z drożdży do cery mieszanej

Łyżkę drożdży (lub około ¼ małej kostki) zmieszajcie z jogurtem naturalnym i trzymajcie na buzi przez 15 minut (maseczka przywraca poprawne pH skóry i likwiduje nadmierne błyszczenie w strefie T).

Maseczka z siemienia lnianego do cery wrażliwej

To bardzo prosta maseczka, do jej przygotowania potrzebny Wam tylko jeden składnik: wspomniane już siemię lniane. Dwie łyżki siemienia zalejcie zimną woda i zostawcie pod przykryciem na 20 minut. Powinien wytrącić się bezbarwny żel, który po prostu nakładacie na twarz na 15 minut. Maseczka zadziała lepiej, jeśli żel lniany ogrzejecie lekko w kąpieli wodnej.

Maseczka kwiatowo-ziołowa do cery naczynkowej

Wsypcie do miseczki łyżeczkę kwiatów rumianku (suszu), łyżeczkę kwiatów nagietka, oraz łyżeczkę suszonego skrzypu polnego i ziela kasztanowca. Zalejcie wszystko wrzątkiem i odczekajcie kilka minut, aż zioła się zaparzą, a następnie dosypcie do nich 2-3 łyżeczki zmielonych otrębów lub mąkę ziemniaczaną tak, aby powstała dosyć gesta, dająca się zaaplikować na skórę pasta. Maskę trzymajcie na buzi przez około 20 minut, po czym zmyjcie dokładnie letnią wodą.

Maseczka z miodem i jajkiem do cery dojrzałej

Łyżkę miodu wymieszajcie z 1 żółtkiem oraz kilkoma kroplami naturalnego olejku – najsilniejsze właściwości odmładzające ma olejek arganowy oraz masło shea (to drugi należy wcześniej ogrzać w kąpieli wodnej aby przybrało płynną postać). Maskę nakłada se na twarz i trzyma około 20 minut. Czy wiecie, że w żółtku jajka znajduje się lecytyna – naturalny i silny przeciwutleniacz, który ma właściwości nawilżające. Do takiej maski dobrze jest również dodać kilka kropli witaminy E oraz C – jej działanie odmładzające będzie silniejsze.

Mam nadzieję, że znalazłyście maseczkę idealną dla siebie:) Uściski!

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares