Domowe i profesjonalne złuszczanie naskórka. Rodzaje, efekty i zastosowanie peelingów

Peeling skóry

Cześć!

Złuszczanie naskórka jest jedną z podstawowych metod pielęgnacji. W zależności od rodzaju peelingu i zastosowanych podczas niego substancji uzyskuje się określone rezultaty. Wybierz dla siebie najlepszą formę usuwania martwych komórek i ciesz się zdrową i ładną skórą.

Rodzaje peelingów

  1. Peeling biologiczny – inaczej nazywany jest enzymatycznym. Zawiera składniki pochodzenia roślinnego, które powodują rozkładanie połączeń między komórkami i w efekcie złuszczanie martwego naskórka. Tymi substancjami najczęściej są enzymy pozyskane z ananasa. Podobne składniki znajdziemy w peelingach gommage, które również zalicza się do tego typu peelingów. Ze względu na specyficzne działanie osoby z suchą skórą nie powinny używać takich produktów.
  2. Peeling fizyczny – zalicza się tu peelingi kawitacyjne, krioterapię i laseroterapię.
  3. Peeling mechaniczny – chodzi tu o peelingi ziarniste i peel-off oraz o szczotkowanie, mikrodermabrazję i dermabrazję. Usuwają martwe komórki naskórka za pomocą ściernych drobinek pochodzenia naturalnego lub przy pomocy urządzeń wyposażonych w specjalne głowice.
  4. Peeling chemiczny – leczy przebarwienia, trądzik, blizny i inne schorzenia i niedoskonałości skóry. Używa się ich w kuracjach przeciwstarzeniowych, ujędrniających, poprawiających wygląd, kondycję i koloryt skóry. Zmniejszają widoczność porów skóry, wygładzają powierzchnię cery i pomagają w leczeniu dermatologicznym.

Peeling domowy – zastosowanie

Zalicza się tu wszystkie rodzaje wyżej wymienionych peelingów, poza peelingiem chemicznym. Wszystkie te metody służą do usuwania martwych komórek naskórka, a ich celem jest poprawienie wchłanialności kosmetyków nakładanych podczas późniejszych zabiegów. Peelingi domowe nie są w stanie zwalczać poważnych defektów w głębszych warstwach skóry. Do tego służą peelingi chemiczne, które muszą być wykonywane pod kontrolą kosmetologa lub dermatologa.

Peelingi chemiczne – działanie

Chemiczne peelingi w zależności od zastosowanej substancji działają w bardzo różny sposób i na różnych poziomach penetracji skóry. Mamy więc peelingi: bardzo powierzchowne (kwas glikolowy, kwas salicylowy, peelingi ziołowe), powierzchowne (TCA), średnio głębokie (wyżej wymienione kwasy trzymane dłużej na skórze), głębokie (fenol i TCA w dużym stężeniu).

Peelingów chemicznych nie należy stosować, gdy: masz wrażliwą skórę, cierpisz na cukrzycę, masz stany zapalne na skórze lub w tkance łącznej, jesteś w ciąży i podczas terapii retinoidami, masz skłonność do bliznowców. Po wykonaniu zabiegu nie zaleca się:

  • opalania przez 4 tygodnie;
  • stosowania kosmetyków z kwasami owocowymi i witaminą C;
  • zdrapywania łuszczącej się skóry.

Konieczne jest natomiast używanie kremów z filtrami i kosmetyków regenerujących

Po peelingu chemicznym mogą wystąpić mniejsze lub większe skutki uboczne. Zalicza się do nich: rumień, przebarwienia, prosaki, bliznowacenie, strupy, infekcje bakteryjne i wirusowe, zwiększoną wrażliwość skóry, świąd, obrzęk, alergie. Uzyskanie dobrych efektów zależy od doboru odpowiednich kwasów do rodzaju cery. Dla skóry wrażliwej najlepszy będzie kwas mlekowy lub migdałowy. Skóra trądzikowa i z zaskórnikami wymaga zastosowania kwasu salicylowego lub retinowego. Inne kwasy owocowe sprawdzą się równie dobrze.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 shares