Jak wygląda skóra nastolatki? Charakterystyka, pielęgnacja i makijaż

Skóra nastolatki- pielęgnacja

Cześć!

Skóra nastolatki wymaga szczególnej pielęgnacji. W tym okresie dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które mają wpływ na wygląd i kondycję cery. Przetłuszczenie, przesuszenie, niedoskonałości to tylko niektóre problemy dotykające młode dziewczyny. Jeżeli jesteś jedną z nich, to sprawdź, jak dbać o swoją skórę, by cały czas wyglądała świeżo i promiennie.

Charakterystyka skóry nastolatki

Skóra nastolatków jest zdrowa i czysta do momentu pojawienia się problemów z hormonami lub w wyniku działania innych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Uwidaczniają się zaskórniki otwarte i zamknięte, łojotok, stany zapalne, krostki. Aby zapobiec powstawaniu nowych i zaognieniu się już tych istniejących, zaleca się odpowiednią pielęgnację. Stosowanie niewłaściwie dobranych produktów może przyczyniać się do zapychania porów skóry i nasilania się zmian trądzikowych. Skóra nastolatki łączy w sobie cechy cery mieszanej i suchej. Strefa T (czoło, nos i broda) przetłuszczają się i pokrywają niedoskonałościami, a na policzkach pojawiają się suche skórki i podrażnienia.

Jak dbać o skórę nastolatki?

W pielęgnacji skóry nastolatki bardzo ważny jest dobór kosmetyków oraz prawidłowe oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie, ochrona przed słońcem i matowienie. Nie bez znaczenia jest także makijaż.

  • Oczyszczanie najlepiej przeprowadzać kosmetykami bogatymi w kwas salicylowy lub glikolowy, które mają działanie przeciwbakteryjne i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Produkt tego typu nie mogą zawierać alkoholu, który mógłby podrażnić lub wywołać przesuszenie. Do oczyszczania najlepiej wybrać produkty o konsystencji pianki, żelu, płynu micelarnego lub mleczka.
  • Nic tak nie odświeża skóry, jak złuszczanie. Możesz zastosować zwykłe produkty drogeryjne lub zabiegi w gabinecie kosmetycznym: peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję lub peelingi chemiczne. Takie złuszczanie najlepiej wykonywać co trzy lub cztery tygodnie przez około pół roku. W pielęgnacji skóry nastolatki dobrze sprawdzą się również peelingi enzymatyczne stosowane raz w tygodniu.
  • Nawilżanie również jest istotne w pielęgnacji skóry nastolatek. Pomaga w zachowaniu odpowiedniej pracy gruczołów łojowych ze strefy T i zredukowaniu przesuszenia policzków. Ważny jest wybór takich produktów, które nie zatkają porów skóry i nie przyczynią się do nasilenia zmian trądzikowych.
  • Ochrona przeciwsłoneczna to także bardzo ważny czynnik w pielęgnacji skóry nastolatek. Kremy z filtrem UV zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się, powstawaniu przebarwień i zaostrzeniu zmian trądzikowych. Jeżeli pory twojej skóry się zapychają, to wybierz krem z filtrem mineralnym, który pozostaje na powierzchni twarzy i odbija promienie słoneczne.

W przypadku cery nastolatki należy postawić także na matowienie. Kosmetyki o takim działaniu należy nakładać na błyszczącą się strefę T. Trzeba wybrać takie produkty, które nie zapychają ujść gruczołów łojowych oraz nie będą powodowały powstawania zaskórników i trądziku. Produkty do matowienia można stosować nie tylko w pielęgnacji, lecz także w makijażu.

Kosmetyki do makijażu powinny spełniać dwie funkcje: upiększającą i pielęgnującą. Dobrze jeśli mają działanie matujące, nawilżające i ochronne. Kolorówka powinna maskować niedoskonałości, ujednolicać koloryt cery i łagodzić stany zapalne. Jeżeli twoja cera jest problematyczna, to wybierz kosmetyki apteczne lub kosmetyki mineralne – będziesz miała pewność, że nie nabawisz się podrażnień i nowych zmian trądzikowych.

Pielęgnacja skóry nastolatki – bardzo ważne

W codziennej pielęgnacji skóry nastolatki bardzo ważne jest unikanie następujących składników kosmetyków: metali ciężkich, parafiny, stearyny, kwasu borowego, acetonu. O cerę powinno się dbać regularnie, uzupełniając ją odpowiednią dietą i niezbyt intensywnymi treningami sportowymi. Unikaj sauny, solarium i dużego wysiłku fizycznego. Postaw natomiast na kosmetyki hipoalergiczne, produkowane na bazie wody, bez związków tłuszczowych.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 shares