Cześć!
Poruszę dziś problem, który dotyczy wielu z nas, czyli… porozmawiamy o pękającej skórze pięt. To temat nieczęsto poruszany, mimo że tak powszechny. Lepiej pisać o włosach czy paznokciach, niż o uciążliwej, twardej, pękającej skórze, prawda? A ja miałam taki problem i, na szczęście, poradziłam sobie z nim doskonale.
Mam nadzieję, że wpis okaże się przydatny również dla Was. Postawiłam na proste sposoby, które okazały się najlepsze. Znam kilka metod, jak pozbyć się szorstkiej skóry. I od razu powiem – jeżeli Wam się podobało, koniecznie zostawcie po sobie komentarz. Wtedy będę wiedziała, że nie pisałam na marne
Powszechny problem pękających pięt
Wielu osób dotyka tak przypadłość. Nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. Faceci zazwyczaj niewiele sobie z tego robią, ale my, kobiety, chcemy mieć zadbane, miękkie, gładkie stopy. Zależy nam na tym. Trudno zahamować pękanie pięt, jeżeli nie zadziałamy kompleksowo.
Z tym problemem trzeba walczyć. To nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz może być oznaką poważnej choroby. A ze względów estetycznych pękające pięty nie prezentują się dobrze w letnich sandałkach. Obolałe, szorstkie pięty sprawiają, że nie czujemy się komfortowo. Ani psychicznie, ani fizycznie. W gorszych przypadkach pojawiają się nawet rany. Apeluję więc: dbajmy o pięty!
Dlaczego pięty pękają?
Zanim przetestujemy najlepsze sposoby na pękające pięty, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: „dlaczego pięty pękają?”. Jakie są w ogóle przyczyny tego uciążliwego problemu? Nie wyeliminujemy go, zanim się nie dowiemy.
Najczęstsze przyczyny pękania pięt, to:
- niedobory witaminy A,
- przesuszenie na stopach,
- źle dobrane buty,
- nadwaga,
- zbyt długie stanie, co obciąża pięty,
- genetyka.
Jak zmniejszyć problem pękających pięt?
Jest wiele sposobów na zmiękczenie szorstkiej skóry. A u mnie sprawdziło się kilka i to właśnie o nich Wam opowiem. Najłatwiej zacząć od znalezienia przyczyny, którą później o wiele łatwiej jest wyeliminować.
1. Przede wszystkim: nawilżanie
Każda skóra potrzebuje nawilżania, a w szczególności sucha skóra pięt. Dobry krem do stóp, np. z dużą zawartością mocznika, to silny humektant, który powinien rozwiązać problem. Warto pamiętać także o nawilżaniu organizmu od środka, czyli piciu wystarczającej ilości wody każdego dnia. To ma ogromne znaczenie na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Jeżeli nie wierzycie, przekonajcie się same, a efekty pojawią się szybko.
2. Systematyczne złuszczanie naskórka
Czy wiecie, że wszystkie gadżety mechaniczne mogą pogorszyć problem? Mam na myśli pumeksy, tarki do pięt i inne akcesoria. Starty naskórek będzie powracał z jeszcze większą siłą. Dlatego sprawdzi się delikatny peeling do stóp albo skarpetki złuszczające, które dzięki kwasom pozbędą się zrogowaciałej skóry, a stopy lepiej przyjmą wszelkie składniki aktywne zawarte w kosmetykach.
3. Kąpiele stóp, np. ziołowe, solne
To mój ulubiony sposób na pękające pięty. Na szorstką, nieładną skórę najlepiej działa moczenie stóp w soli leczniczej. Oczywiście tylko wtedy, jeżeli na naszej skórze nie ma żadnych ran i stanów zapalnych. Polecam też moją kolejną, wspaniałą mieszankę, czyli zioła. Zawsze niezastąpione. Zazwyczaj mamy je w domu, więc parzymy: rumianek, siemię lniane, nagietek, liście brzozy i moczymy stopy w wystudzonym naparze.
4. Kuracja z witaminą A
Retinol jest najbardziej potrzebny pękającym piętom. Są suche i szorstkie, ponieważ brakuje im cennej witaminy A. To właśnie ona złuszcza martwy naskórek i ma silnie odmładzające właściwości. Polecam ponadto wcieranie kropli z witaminą A w pięty, co jest nadzwyczaj kojące. Po wchłonięciu kropl używamy maści z retinolem i zakładamy bawełniane skarpety. Zawsze robimy to na noc i po niedługim czasie skóra jest jak nowa.
To najlepsze sposoby na pękające pięty. Uwierzcie mi – najprostsze metody okazują się najlepsze. Dlatego stosujcie je regularnie, a będziecie mieć gładką, młodą skórę jak u niemowlęcia. Powodzenia!