Czym jest kolorymetria? Poznaj podstawy profesjonalnego makijażu

Kolorymetria

Cześć!

Makijaż to nie tylko sposób na zamaskowanie niedoskonałości lub okazyjne upiększenie się. Makijaż to także sztuka. A w sztuce liczy się również estetyka. Jeśli chodzi o makijaż, to bardzo ważnym czynnikiem jest kolorymetria, czyli wiedza o dopasowaniu kolorów kosmetyków do koloru włosów, oczu, cery i innych parametrów.

Kolorymetria – podstawowe informacje

Aby umieć dopasować kolory kosmetyków i umieć się ładnie pomalować, należy przypomnieć sobie, jak wygląda koło chromatyczne. Podstawowymi kolorami są: niebieski, czerwony i żółty. Kiedy „wymieszamy” dwa kolory podstawowe, otrzymamy kolor trzeci, nazywany drugorzędnym. Wśród nich mamy: fiolet (czerwony i niebieski), zielony (niebieski i żółty), pomarańczowy (żółty i czerwony). Jeżeli połączymy jeden kolor podstawowy z jednym kolorem drugorzędnym to będziemy mieć kolory trzeciorzędne, czyli: turkusowy (niebieski i zielony), złoty żółty (żółty i pomarańczowy), ognisty czerwony (pomarańczowy i czerwony), lawendowy (fioletowy i niebieski). Jednak to nie koniec mieszania barw. Kolor podstawowy i kolor drugorzędny daje kolor komplementarny. Są to: fioletowy i żółty, czerwony i zielony, pomarańczowy i niebieski. Natomiast kolorami, które w makijażu komponują się dobrze ze wszystkim, są kolory neutralne: biały, czarny, ciemnobrunatny i szary.

Kolory stosowane w makijażu i tym samym te z koła chromatycznego można podzielić także na:

  • ciepłe – podobne do barwy słońca (czerwony, żółty, pomarańczowy),
  • zimne – bliskie kolorowi lodu (niebieski, różowy, fioletowy),
  • przejściowe – zimne lub ciepłe, uzależnione od charakteru, jaki nada im sąsiadujący kolor z koła chromatycznego (zielony i śliwkowy).

Jak dobierać kolory w makijażu?

Dopasowanie kolorów w makijażu zależy od barwy skóry. Kolory błyszczące, połyskliwe i opalizujące będą idealne dla czarnoskórych dziewczyn. Cera matowa idealnie współgra z ciepłymi kolorami. Skóra blada, jasna lub lekko opalona dobrze komponuje się zarówno z kolorami ciepłymi, jak i z kolorami zimnymi. Najtrudniejsze do umalowania są kobiety o jasnej skórze z rudymi włosami. Do takiego typu urody pasują tylko kolory ciepłe; zimne mogłyby niepotrzebnie rozjaśnić twarz.

Makijaż w dużej mierze jest także uzależniony od wieku. Dziewczyny 20-letnie mogą malować się na wszelkie możliwe sposoby i z zastosowaniem każdego koloru. Panie w wieku 30-40 lat powinny podkreślać urodę za pomocą naturalnych metod. Kobiety ze skórą dojrzałą powinny unikać intensywnych i jaskrawych kolorów. Dla kobiet 50-60 lat najlepsze będą barwy neutralne.

Malowanie się jest również uzależnione od koloru oczu. Dobierając cienie do powiek, pamiętaj o kolorach komplementarnych. Oczy niebieskie maluj oranżami lub pochodnymi pomarańczowych barw. Zielone oczy najlepiej maluj czerwieniami i jej pochodnymi. Szare, brązowe lub czarne tęczówki dobrze wyglądają pomalowane cieniami w neutralnych barwach.

Makijaż dobieraj także do biżuterii, ubrania i dodatków. Jednak jedną z najbardziej popularniejszych metod dopasowywania makijażu jest określenie swojego typu urody. A tych mamy cztery:

  • wiosna dobrze będzie wyglądała w pastelach,
  • lato i kolory jaskrawe, perłowe i klasyczne to świetna para,
  • jesień niech maluje się czerwieniami, brązami i ich pochodnymi,
  • zima umalowana kolorami neutralnymi będzie wyglądała pięknie.

Czy już wiesz, jak dobierać kolory?

Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares