Czym jest kolorymetria? Poznaj podstawy profesjonalnego makijażu

Kolorymetria

Cześć!

Makijaż to nie tylko sposób na zamaskowanie niedoskonałości lub okazyjne upiększenie się. Makijaż to także sztuka. A w sztuce liczy się również estetyka. Jeśli chodzi o makijaż, to bardzo ważnym czynnikiem jest kolorymetria, czyli wiedza o dopasowaniu kolorów kosmetyków do koloru włosów, oczu, cery i innych parametrów.

Kolorymetria – podstawowe informacje

Aby umieć dopasować kolory kosmetyków i umieć się ładnie pomalować, należy przypomnieć sobie, jak wygląda koło chromatyczne. Podstawowymi kolorami są: niebieski, czerwony i żółty. Kiedy „wymieszamy” dwa kolory podstawowe, otrzymamy kolor trzeci, nazywany drugorzędnym. Wśród nich mamy: fiolet (czerwony i niebieski), zielony (niebieski i żółty), pomarańczowy (żółty i czerwony). Jeżeli połączymy jeden kolor podstawowy z jednym kolorem drugorzędnym to będziemy mieć kolory trzeciorzędne, czyli: turkusowy (niebieski i zielony), złoty żółty (żółty i pomarańczowy), ognisty czerwony (pomarańczowy i czerwony), lawendowy (fioletowy i niebieski). Jednak to nie koniec mieszania barw. Kolor podstawowy i kolor drugorzędny daje kolor komplementarny. Są to: fioletowy i żółty, czerwony i zielony, pomarańczowy i niebieski. Natomiast kolorami, które w makijażu komponują się dobrze ze wszystkim, są kolory neutralne: biały, czarny, ciemnobrunatny i szary.

Kolory stosowane w makijażu i tym samym te z koła chromatycznego można podzielić także na:

  • ciepłe – podobne do barwy słońca (czerwony, żółty, pomarańczowy),
  • zimne – bliskie kolorowi lodu (niebieski, różowy, fioletowy),
  • przejściowe – zimne lub ciepłe, uzależnione od charakteru, jaki nada im sąsiadujący kolor z koła chromatycznego (zielony i śliwkowy).

Jak dobierać kolory w makijażu?

Dopasowanie kolorów w makijażu zależy od barwy skóry. Kolory błyszczące, połyskliwe i opalizujące będą idealne dla czarnoskórych dziewczyn. Cera matowa idealnie współgra z ciepłymi kolorami. Skóra blada, jasna lub lekko opalona dobrze komponuje się zarówno z kolorami ciepłymi, jak i z kolorami zimnymi. Najtrudniejsze do umalowania są kobiety o jasnej skórze z rudymi włosami. Do takiego typu urody pasują tylko kolory ciepłe; zimne mogłyby niepotrzebnie rozjaśnić twarz.

Makijaż w dużej mierze jest także uzależniony od wieku. Dziewczyny 20-letnie mogą malować się na wszelkie możliwe sposoby i z zastosowaniem każdego koloru. Panie w wieku 30-40 lat powinny podkreślać urodę za pomocą naturalnych metod. Kobiety ze skórą dojrzałą powinny unikać intensywnych i jaskrawych kolorów. Dla kobiet 50-60 lat najlepsze będą barwy neutralne.

Malowanie się jest również uzależnione od koloru oczu. Dobierając cienie do powiek, pamiętaj o kolorach komplementarnych. Oczy niebieskie maluj oranżami lub pochodnymi pomarańczowych barw. Zielone oczy najlepiej maluj czerwieniami i jej pochodnymi. Szare, brązowe lub czarne tęczówki dobrze wyglądają pomalowane cieniami w neutralnych barwach.

Makijaż dobieraj także do biżuterii, ubrania i dodatków. Jednak jedną z najbardziej popularniejszych metod dopasowywania makijażu jest określenie swojego typu urody. A tych mamy cztery:

  • wiosna dobrze będzie wyglądała w pastelach,
  • lato i kolory jaskrawe, perłowe i klasyczne to świetna para,
  • jesień niech maluje się czerwieniami, brązami i ich pochodnymi,
  • zima umalowana kolorami neutralnymi będzie wyglądała pięknie.

Czy już wiesz, jak dobierać kolory?

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares