Domowe i profesjonalne złuszczanie naskórka. Rodzaje, efekty i zastosowanie peelingów

Peeling skóry

Cześć!

Złuszczanie naskórka jest jedną z podstawowych metod pielęgnacji. W zależności od rodzaju peelingu i zastosowanych podczas niego substancji uzyskuje się określone rezultaty. Wybierz dla siebie najlepszą formę usuwania martwych komórek i ciesz się zdrową i ładną skórą.

Rodzaje peelingów

  1. Peeling biologiczny – inaczej nazywany jest enzymatycznym. Zawiera składniki pochodzenia roślinnego, które powodują rozkładanie połączeń między komórkami i w efekcie złuszczanie martwego naskórka. Tymi substancjami najczęściej są enzymy pozyskane z ananasa. Podobne składniki znajdziemy w peelingach gommage, które również zalicza się do tego typu peelingów. Ze względu na specyficzne działanie osoby z suchą skórą nie powinny używać takich produktów.
  2. Peeling fizyczny – zalicza się tu peelingi kawitacyjne, krioterapię i laseroterapię.
  3. Peeling mechaniczny – chodzi tu o peelingi ziarniste i peel-off oraz o szczotkowanie, mikrodermabrazję i dermabrazję. Usuwają martwe komórki naskórka za pomocą ściernych drobinek pochodzenia naturalnego lub przy pomocy urządzeń wyposażonych w specjalne głowice.
  4. Peeling chemiczny – leczy przebarwienia, trądzik, blizny i inne schorzenia i niedoskonałości skóry. Używa się ich w kuracjach przeciwstarzeniowych, ujędrniających, poprawiających wygląd, kondycję i koloryt skóry. Zmniejszają widoczność porów skóry, wygładzają powierzchnię cery i pomagają w leczeniu dermatologicznym.

Peeling domowy – zastosowanie

Zalicza się tu wszystkie rodzaje wyżej wymienionych peelingów, poza peelingiem chemicznym. Wszystkie te metody służą do usuwania martwych komórek naskórka, a ich celem jest poprawienie wchłanialności kosmetyków nakładanych podczas późniejszych zabiegów. Peelingi domowe nie są w stanie zwalczać poważnych defektów w głębszych warstwach skóry. Do tego służą peelingi chemiczne, które muszą być wykonywane pod kontrolą kosmetologa lub dermatologa.

Peelingi chemiczne – działanie

Chemiczne peelingi w zależności od zastosowanej substancji działają w bardzo różny sposób i na różnych poziomach penetracji skóry. Mamy więc peelingi: bardzo powierzchowne (kwas glikolowy, kwas salicylowy, peelingi ziołowe), powierzchowne (TCA), średnio głębokie (wyżej wymienione kwasy trzymane dłużej na skórze), głębokie (fenol i TCA w dużym stężeniu).

Peelingów chemicznych nie należy stosować, gdy: masz wrażliwą skórę, cierpisz na cukrzycę, masz stany zapalne na skórze lub w tkance łącznej, jesteś w ciąży i podczas terapii retinoidami, masz skłonność do bliznowców. Po wykonaniu zabiegu nie zaleca się:

  • opalania przez 4 tygodnie;
  • stosowania kosmetyków z kwasami owocowymi i witaminą C;
  • zdrapywania łuszczącej się skóry.

Konieczne jest natomiast używanie kremów z filtrami i kosmetyków regenerujących

Po peelingu chemicznym mogą wystąpić mniejsze lub większe skutki uboczne. Zalicza się do nich: rumień, przebarwienia, prosaki, bliznowacenie, strupy, infekcje bakteryjne i wirusowe, zwiększoną wrażliwość skóry, świąd, obrzęk, alergie. Uzyskanie dobrych efektów zależy od doboru odpowiednich kwasów do rodzaju cery. Dla skóry wrażliwej najlepszy będzie kwas mlekowy lub migdałowy. Skóra trądzikowa i z zaskórnikami wymaga zastosowania kwasu salicylowego lub retinowego. Inne kwasy owocowe sprawdzą się równie dobrze.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares