Domowy depilator laserowy (IPL) – jaki polecam?

Domowy depilator laserowy

Wydepilowane ciało wygląda ładniej niż ciało niewydepilowane, a przy tym jest to rozwiązanie higieniczne. Depilacja ciała to powszechny zabieg pielęgnacyjny wykonywany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. W zależności od metody może być czasochłonna (depilacja woskiem), bolesna (depilator), nietrwała (maszynka do golenia) albo kosztowna (laser). Depilacja laserowa do niedawna była zarezerwowana dla gabinetów kosmetycznych, ale dziś możemy ją wykonywać samodzielnie w domu. Na czym polega depilacja laserowa? Jak działa domowy depilator laserowy (IPL) i czy jest bezpieczny? Jakie są wskazania przed zabiegiem, zalecenia po zabiegu i przeciwwskazania do stosowania depilatora IPL?

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa polega na podgrzaniu mieszka włosowego wiązką światła emitowaną przez laser. Gdy podgrzewacie mieszek, niszczycie zarodek włosa, a przy tym nie uszkadzacie tkanek. W efekcie zniszczony mieszek przestaje produkować włosy.

Depilacja laserowa ma tę zaletę, że włoski po serii zabiegów (ok. 6-10) albo nie odrastają w ogóle, albo odrastają dużo delikatniejsze i cieńsze. Domowy depilator laserowy daje silny, pulsujący impuls światła.

Jak działa domowy depilator laserowy (IPL)?

Domowy depilator laserowy to mniejsza wersja urządzenia, które można zobaczyć w salonie kosmetycznym. Poza wyglądem łączy je działanie, z tym że domowy depilator ma mniejszą moc, co oznacza konieczność przeprowadzenia większej liczby zabiegów. Domowy depilator laserowy umożliwi Wam usunięcie włosów z twarzy, nóg, ramion oraz okolic bikini i pach. Ma kilkustopniową regulację mocy. Zabieg polega na przykładaniu do depilowanego miejsca małej głowicy emitującej impulsy świetlne.

Domowy depilator laserowy, podobnie jak urządzenie do depilacji w gabinecie, wytwarza promieniowanie laserowe o określonej długości fali. Wiązka światła dociera do skóry, gdzie zostaje pochłonięta przez barwik. W efekcie dochodzi do niszczenia mieszków włosowych w fazie wzrostu. Aby trwale pozbyć się owłosienia, musicie przeprowadzić kilka lub kilkanaście zabiegów. Dlaczego? Laserowe usuwanie owłosienia jest skuteczne, gdy włos znajduje się w fazie aktywnego wzrostu, tymczasem podczas jednego zabiegu niektóre mieszki są niszczone, a inne kurczą się do rozmiaru tak zwanych włosów pierwotnych (jasnych i krótkich) lub wchodzą w stan przedłużonego uśpienia. Jeżeli włoski odrastają, zabieg wymaga powtórzenia; zwykle ma to miejsce po około 2-4 tygodniach od poprzedniego zabiegu. Kolejne zabiegi zaplanujcie w regularnych odstępach czasu, aby usunąć włosy kończące fazę spoczynku i rozpoczynające fazę aktywnego wzrostu. Zabieg domowym laserem nie jest odpowiedni dla ciemnej karnacji w typie afro-karaibskim ani skuteczny w przypadku włosów białych lub siwych.

Domowy depilator laserowy (IPL) – czy jest bezpieczny?

Domowy depilator laserowy jest bezpieczny, jeżeli korzystacie z niego zgodnie ze wskazówkami producenta. Nie stwarza zagrożenia dla skóry, ma niższe natężenie światła niż urządzenia dostępne w gabinetach i nie zawiera szkodliwych promieni UV. Jeżeli zastanawiacie się, jaki domowy depilator wybrać, musicie wiedzieć, że podstawowe modele usuwają po jednym włosku, modele bardziej zaawansowane usuwają jednocześnie do dwudziestu włosków, a modele najdroższe usuwają ich nawet trzykrotnie więcej. Im mniej włosków jednocześnie usuwa urządzenie, tym dłużej trwa zabieg i tym większej wymaga precyzji.

Domowy depilator laserowy (IPL) – wskazania przed zabiegiem

Zanim przystąpicie do zabiegu domowej depilacji laserowej, nie wykonujcie peelingu chemicznego ani mechanicznego tych partii skóry, które będziecie depilować. Ponadto nie opalajcie się w solarium ani na słońcu oraz nie przyjmujcie leków i preparatów zawierających pochodne witaminy A (retinoidy) ani leków sterydowych, tetracyklin i retinoidów. Zabronione jest uprzednie usuwanie włosków pęsetą, woskiem, depilatorem lub plastrami oraz picie jakichkolwiek ziół, zwłaszcza o działaniu uczulającym na światło (dziurawiec).

Domowy depilator laserowy (IPL) – zalecenia po zabiegu

Miesiąc po zabiegu nie wystawiajcie skóry na działanie promieni słonecznych. W przeciwnym razie narazicie skórę na przebarwienia. Aby im zapobiec, stosujcie kremy z wysokim filtrem (SPF 50+) i osłaniajcie depilowane części ciała ubraniem. Ponadto unikajcie kosmetyków z dodatkiem alkoholu i drobinek ścierających (peelingi) oraz nie korzystajcie z solarium i nie zażywajcie kąpieli słonecznych. Za to koniecznie nawilżajcie i natłuszczajcie skórę kremami i maskami.

Domowy depilator laserowy (IPL) – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegu domowej depilacji laserowej:

  • ciemna skóra (wtedy zabieg grozi poparzeniem),
  • siwe włosy,
  • ciąża,
  • choroby: serca i endokrynologiczne, a także cukrzyca, epilepsja i nowotwory,
  • bielactwo, łuszczyca, zmiany ropne i trądzik,
  • skłonność do blizn i przebarwień,
  • nadwrażliwość na światło.

A czy Wy macie w domu domowy depilator laserowy? Jeżeli tak, jakimi kryteriami kierowałyście się przy jego wyborze i czy był on słuszny?

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares