Jak maść cynkową wykorzystać do pielęgnacji skóry?

Maść cynkowa

Cześć!

Dasz wiarę, że najlepsze kosmetyki do pielęgnacji skóry znajdziesz w aptece? Jednym z nich jest maść cynkowa. Założę się, że o połowie właściwości tego produktu nie miałaś pojęcia. Jeżeli jesteś ciekawa, jak działa maść cynkowa, to zapraszam cię do przeczytania mojego najnowszego tekstu. Miłej lektury!

Czym jest maść cynkowa?

Maść cynkowa to jeden z najbardziej popularnych i najtańszych preparatów do leczenia i pielęgnacji skóry. Głównym składnikiem jest tlenek cynku (ZnO). Jest białym bezzapachowym proszkiem, który nie rozpuszcza się w wodzie i w tłuszczach. Maść cynkową po pierwszym zastosowaniu przechowuje się w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze 25ºC, z daleka od źródeł światła. Produkt należy zużyć w przeciągu sześciu miesięcy od otworzenia tubki.

Jakie właściwości ma maść cynkowa?

Maść cynkowa ma wiele właściwości, które możesz wykorzystać w pielęgnacji skóry. Preparat nanosi się miejscowo na chorobowo zmienione miejsca i ma następujące działanie:

  • osusza, ściąga i odświeża;
  • działa przeciwzapalnie i antyseptycznie;
  • matuje i kryje niedoskonałości;
  • chroni przed promieniami UV;
  • pomaga w leczeniu ran.

Maść cynkowa – zastosowania

Maść cynkowa ma szerokie zastosowanie w leczeniu i pielęgnacji skóry dorosłych i dzieci. Używa się go do łagodzenia otarć i stanów zapalnych. Co ciekawe produkt jest polecany w przypadkach pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt. Maść cynkową należy nakładać tylko na chorobowo zmienione miejsca, bo zdrową skórę może podrażnić i wysuszyć.

Maść cynkowa – przeciwwskazania

Maść cynkowa jest bezpieczna, ale nie każdy może ją stosować. Produktu nie mogą używać osoby uczulone na jego składniki. Należy także uważać na inne preparaty, które są stosowane wraz z maścią. Preparatu nie wolno nakładać na uszkodzoną skórę, świeżą ranę, owrzodzenia, w okolicy owłosionej skóry i u dzieci poniżej drugiego roku życia. Jeżeli chorujesz na astmę oskrzelową przed zastosowaniem maści cynkowej powinny poradzić się lekarza.

Czym jest pasta cynkowa?

Pasta cynkowa zawiera dwa razy więcej tlenku cynku niż maść cynkowa. Z tego powodu należy nakładać ją punktowo, a nie na większe obszary skóry. Produkt dobrze się sprawdzi przy leczeniu trądziku. Jego działanie polega na wysuszaniu wyprysków i zmniejszaniu ich widoczności. Pastę cynkową najlepiej jest aplikować na noc, bezpośrednio na zmiany skórne, bo pozostawia białe ślady. Z tego samego powodu nie nadaje się do stosowania pod makijaż.

A ty? Używałaś kiedyś maści cynkowej? Daj znać w komentarzach, jakie dała ci efekty.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares