Cześć!
Systematyczne mycie zębów i jamy ustnej jest bardzo ważne, jeśli chodzi o utrzymanie higieny. Zazwyczaj stosujemy pastę, nici dentystyczne, płyny i plastikowe szczoteczki. A gdyby tak te ostatnie zastąpić czymś bardziej naturalnym? Poznajcie moją historię stosowania naturalnej szczoteczki do zębów i sprawdźcie, czy zęby można umyć kawałkiem gałęzi.
Gałązka zamiast plastikowej szczoteczki
Pewnie nie wyobrażasz sobie mycia zębów bez szczoteczki i pasty. Tymczasem w wielu krajach, i to nie tylko tych biedniejszych, do usuwania zanieczyszczeń z uzębienia stosuje się… kawałek gałązki. To część odpowiedniego drzewa, np. miswak. To gałązka lub korzeń częściowo okorowany i rozcięty tak, żeby przypominał pędzelek. Przed zastosowaniem miswak namacza się w ciepłej wodzie, a następnie myje się zęby. Zawiera wybielającą krzemionkę, łagodzącą taninę, bakteriobójcze alkaloidy, wzmacniającą witaminę C oraz jony fluoru i wapnia o działaniu mineralizującym.
Czy szczoteczki plastikowe są złe?
Klasyczne szczoteczki do zębów są podobno wytwarzane z pochodnych ropy naftowej, a do ich produkcji stosuje się związki wykorzystywane przy wytwarzaniu między innymi żywic epoksydowych. Ta substancja przenika przez układ pokarmowy, oddechowy i skórę, wpływa na poziom estrogenów oraz może powodować: nowotwory, otyłość, cukrzycę, nadpobudliwość. Co więcej plastikowe szczoteczki są zagrożeniem dla środowiska. Łatwo policzyć, ile zużywamy ich w ciągu roku, skoro zmianę szczoteczki na nową zaleca się po trzech miesiącach.
Naturalne szczoteczki do zębów z bambusa
Do wyboru masz wcześniej wspomniany miswak lub bambusową szczoteczkę do zębów z nylonowym włosiem. Do produkcji szczoteczek używa się specjalnej odmiany bambusa, tzw. Moso Bamboo, który nie jest przysmakiem pand. Drzewo to zawiera flawonoidy, krzemionkę, białka, aminokwasy i związki mineralne. Szczoteczki do zębów z bambusa dokładnie usuwają zanieczyszczenia, nie podrażniają dziąseł i nie rysują szkliwa. A co najważniejsze są w pełni biodegradowalne.
Jak używać bambusowej szczoteczki do zębów i miswaku?
Bambusową szczoteczkę do zębów stosuje się tak samo jak zwykłą szczoteczkę z plastiku. Miswak natomiast należy przygotować do użytkowania. Zamawia się go lub kupuje w postaci patyczków. Z jednego z nich (wcześniej namoczonego pod bieżącą wodą lub w gorącej wodzie w misce) należy zdjąć korę i naciąć lub rozgnieść go tak, aby przypominał pędzelek. Dopiero teraz można wyczyścić zęby. Następnie należy go opłukać i schować do opakowania. Miswak nadaje się do użytkowania przez około dwa tygodnie przy odpowiednim przechowywaniu. W przeciwnym razie wysycha i należy go wymienić już po pięciu dniach.
Dodaj komentarz