Przyjrzyj się swojej twarzy. Jakie są typy cery i który z nich masz?

Typy cery

Dziewczyny,

jestem przekonana, że nie macie pewności co do typu swojej cery. Wiecie, że jest kilka rodzajów i nic poza tym, prawda? Sama w pewnym momencie nie wiedziałam, do którego przyporządkować swoją cerę. Czasami wydawało mi się, że mam cerę suchą. Innym razem, że tłustą.

Kiedy zaczęłam się w tym wszystkim porządnie gubić, postanowiłam rozpisać sobie ten temat. Miało to ułatwić życie mi, ale myślę, że warto podzielić się tym na blogu.

RÓŻNE TYPY SKÓRY

Dlaczego tak właściwie mamy różne typy skóry? Skąd biorą się te różnice?

Wszystko zapisane jest w naszych genach, dlatego nie mamy zbyt wielkiego wpływu na to, jaki mamy typ cery. Nie zapominajmy jednak, że odpowiednio pielęgnowana może być o wiele gładsza, lepiej odżywiona i po prostu piękniejsza. Problem pojawia się, gdy nie poświęcamy wcale uwagi naszej skórze albo stosujemy pierwsze lepsze kosmetyki (niedopasowane do typu cery). Wówczas problemy związane z danym rodzajem skóry mogą się piętrzyć np. sucha skóra będzie jeszcze bardziej odwodniona, szorstka i pojawią się suche skórki.

Niekorzystnie na kondycję naszej skóry wpływają m.in.:

  • niewłaściwy styl życia – stres, pośpiech, zła dieta;
  • różnego rodzaju choroby, zwłaszcza choroby skóry;
  • czynniki zewnętrzne – słońce, wiatr, toksyny;
  • niewłaściwa pielęgnacja – zły dobór kosmetyków, brak demakijażu.

Konkluzja jest taka: nie możemy zmienić swojego typu skóry, bo jest on do nas przypisany, ale możemy sprawić, że ograniczymy problemy tego rodzaju cery i będzie piękna. 🙂

JAKIE SĄ TYPY CERY?

Wyróżnia się trzy podstawowe typy cery: sucha, normalna i tłusta. Ale to nie jedyne, którymi posługujemy się do określania, jaki mamy rodzaj skóry. Istnieją również pośrednie typy cery np. mieszana, wrażliwa albo takie, które związane są z konkretnymi problemami np. naczynkowa, trądzikowa, atopowa. Jakie są między nimi różnice? Zapraszam na krótką charakterystykę.

Cera normalna

Normalna, czyli w najlepszej kondycji. Gładka, miękka, elastyczna i odpowiednio ukrwiona. Nie ma niedoskonałości, zmarszczek i zachowuje optymalny poziom nawilżenia. Jest po prostu zdrowa i taka, jaka powinna być. Niestety cera normalna występuje właściwie tylko u dzieci przed okresem dojrzewania, więc nie możemy liczyć, że również ją mamy. To niedościgniony ideał.

Cera sucha

Zbyt słabe nawodnienie skóry bierze się przede wszystkim ze słabszej produkcji sebum niż w skórze normalnej. Przez to skóra traci wodę, która jest jej potrzebna do zachowania zdrowia. Pojawiają się suche skórki, cera staje się matowa i łuszczy się. Plusem jest, że bardzo rzadko pojawiają się na niej zaskórniki, za to cera sucha zdecydowanie szybciej się starzeje.

Cera tłusta

Przetłuszczanie skóry to sytuacja zupełnie odwrotna niż wyżej, czyli nadprodukcja sebum tzw. łojotok. Jeśli gruczoły łojowe pracują jak szalone, to nasza skóra może się świecić, mieć rozszerzone i bardzo widoczne pory. Cerze tłustej najczęściej towarzyszą też różne formy trądziku, za to rzadko pojawiają się na niej naczynka, bo jest grubsza.

Cera mieszana

Jak sama nazwa wskazuje to taki miszmasz: trochę cery suchej, a trochę tłustej. Zazwyczaj suchość dotyczy miejsc takich jak policzki i skronie – tam możemy odnotować np. suche skórki. Natomiast nadmierna produkcja łoju dotyczy tzw. strefy T, czyli czoła, nosa i brody. To najtrudniejszy do pielęgnacji typ cery, ponieważ wymaga stosowania podwójnych kosmetyków.

Cera wrażliwa

Czasami określa się ją również cerą reaktywną, ponieważ źle reaguje na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne (lub wewnętrzne jak np. dieta). Towarzyszy jej zaczerwienienie, swędzenie, napięcie i podrażnienie. Najczęściej wtedy, gdy zastosujemy nieodpowiedni kosmetyk, zestresujemy się, przyjmiemy jakieś leki. Cera wrażliwa może źle reagować na różne czynniki. Co ważne: nie jest to osobny typ cery – wrażliwa może być zarówno cera sucha, normalna, jak i tłusta.

Cera trądzikowa

To z kolei odmiana skóry tłustej, choć bywają od tego wyjątki. Z cerą trądzikową mamy problem wówczas, gdy na skórze pojawiają się zmiany trądzikowe, wypryski, krostki, czasami również stan zapalny. Rodzaje trądziku bywają różne, ale zawsze jest to cera trądzikowa. Niestety trądzik to choroba i nieleczony może uprzykrzać nam życie.

Cera naczynkowa

Pękające naczynka to problem związany ze zbyt słabymi naczyniami krwionośnymi, które umieszczone są pod cienką warstwą skóry. Pajączki mogą pojawiać się w różnych miejscach twarzy i oznaczają, że cera jest wrażliwa. To również nie jest kolejny oddzielny typ cery, ale odmiana podstawowych, które istnieją.

JAKI MASZ TYP CERY?

Określanie typu cery nie jest łatwe, ale to konieczność. Musimy wiedzieć, jaki mamy typ cery, aby dobrać odpowiednie kosmetyki i metody pielęgnacji.

Jak określić typ cery? Najprościej ją po prostu obserwować w trakcie codziennych czynności pielęgnacyjnych. Jak zachowuje się po użyciu wody z mydłem, po nałożeniu tłustego kremu, po demakijażu lub podczas zmian pogody (słońca, wiatru, suchego powietrza). Tak naprawdę nasza skóra cały czas sygnalizuje nam, jakie są jej problemy. Po prostu często nie odnotowujemy tego, że na jakiś kosmetyk lub nasze działanie zareagowała gorzej/lepiej. Chcę przez to powiedzieć, że nie potrafimy słuchać swojego ciała i tego powinniśmy się nauczyć.

A jeśli mimo wszystko nie ufamy swoim obserwacjom, najpewniejsze informacje na temat tego, jaki mamy typ cery, uzyskamy u dermatologa lub kosmetyczki.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares