Rozdwojone końcówki. Jak temu zapobiec?

Kochane dziewczyny!

Rozdwajające się końcówki to nic estetycznego. A tak wielu z nas dotyczy ten problem. U niektórych widoczny jest bardziej, u niektórych mniej. Czy jedyną opcją musi być radykalne cięcie? Niekoniecznie.

Rozdwojone końcówki sprawiają, że włosy są napuszone, naelektryzowane, pozbawione elastyczności i blasku. Myślałam, że jestem zmuszona mieć krótkie pasma, a nigdy ich nie lubiłam. Oczywiście rozdwojonych, wykruszających się końców nie da się magicznie scalić, jak obiecują producenci niektórych kosmetyków.

Przyczyny rozdwajania się końcówek

Włos składa się z rdzenia, kory i naskórka. Cienkie, suche włosy nie mają rdzenia, warstwa zewnętrzna tworzy ochronne łuski, a jeżeli jest zniszczona, pasma się rozdwajają.

Najczęstszą przyczyną rozdwajania się uszkodzenia mechaniczne. Dzieje się tak podczas szarpania i tarcia. To najpopularniejszy błąd i sama często go popełniałam, bo w ogóle nie zdawałam sobie sprawy, że nieodpowiednia technika czesania aż tak niszczy kosmyki. Nawet zahaczanie o poduszkę czy ubrania niesie za sobą fatalne skutki.

Najgorszy wpływ na włosy ma wysoka temperatura. Dlatego radzę odstawić w kąt suszarkę, prostownicę czy lokówkę. Mokre włosy są jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia. Jeżeli jednak jesteście zwolenniczkami suszenia, róbcie to wyłącznie chłodnym nawiewem i nie trzymajcie suszarki blisko głowy. Zawsze używam preparatu termoochronnego, aby nie wyrządzić pasmom szkód.

Brak odpowiedniego nawilżenia i odżywienia pasm również wpływa na ich kondycję. Moje włosy są farbowane, więc były w jeszcze gorszym stanie. Czesałam mokre włosy bez odżywki, więc były jeszcze bardziej osłabione. Pamiętajcie, że włosy wymagają nieustannego nawilżania i odżywiania, a w szczególności te po koloryzacji.

Niewłaściwa dieta również przyczynia się do rozdwajania się końcówek, a także paznokci. Nie ma pięknego wyglądu bez dobrze dobranej diety. Zdrowo się odżywiajcie, pamiętajcie o witaminach z grupy B, a także A i E. Suplementacja to podstawa! Regularnie sięgajcie po cynk i żelazo.

Przede wszystkim PIELĘGNACJA

Odpowiednio dobrana pielęgnacja to podstawa pięknych włosów. Dzięki temu zapobiegniemy zniszczeniom na przyszłość.

Warto pamiętać o prawidłowej technice mycia włosów. Robimy to łagodnie, używając wyłącznie opuszków palców i delikatnie masując. Taki masaż pobudzi cebulki do wzrostu, dzięki czemu będą mocne i zdrowe. Nieprawidłowe mycie sprawia, że pasma się wykruszają i uszkadzają. Najpierw rozcieńczamy szampon z wodą, a dopiero potem nakładamy go na skalp. A, i najważniejsze – nie myjemy całej długości włosów tylko skalp. Piana dokładnie oczyści wszelkie zanieczyszczenia. Korzystamy z szamponów z SLS wyłącznie raz w tygodniu, natomiast do codziennej pielęgnacji używamy tych łagodniejszych.

Pasma potrzebują odżywienia i nawilżenia po każdym myciu, dlatego nigdy nie zapominamy o odżywce. Niezastąpione jest również regularne olejowanie skalpu i stosowanie masek do włosów raz w tygodniu. Pamiętajcie, że źle dobrana pielęgnacja i dieta skutkują osłabieniem pasm. Wtedy jedyną opcją będzie obcięcie się na krótko. Lepiej zapobiec problemowi niż później męczyć się z opłakanymi skutkami.

Macie jakieś sposoby na rozdwojone końcówki? Jak dbacie o włosy na co dzień? Zostawcie po sobie komentarz!

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis
0 shares