Trądzik pospolity i jak sobie z nim poradzić?

Trądzik pospolity

Cześć!

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Dotyka ludzi w każdym wieku, jest uzależniona od wielu czynników, może stanowić problem estetyczny i psychiczny. Jedno jest pewno: im wcześniej zaczniesz walkę z trądzikiem, tym szybciej i skuteczniej go pokonasz. Zacznij działać już teraz!

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity, inaczej nazywany młodzieńczym, to choroba dotykająca gruczołów włosowo-łojowych. Objawia się zaskórnikami i pryszczami występującymi na plecach, ramionach, szyi i klatce piersiowej (właśnie tam jest najwięcej gruczołów włosowo-łojowych). Bezpośrednimi i głównymi przyczynami są: nadmierna aktywność gruczołów łojowych i ich zatkanie przez martwy naskórek oraz zanieczyszczenia różnego pochodzenia. W środku mieszka włosowego powstaje zakażenie wywołane przez bakterie, a utworzony czop wypełnia się treścią ropną.

Innymi przyczynami powstawania trądziku są:

  • zmiany hormonalne,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • niektóre leki,
  • stres,
  • tłuszcz zawarty w kosmetykach,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • wysoka wilgotność,
  • nieodpowiednia higiena.

Obecnie leczenie trądziku jest skuteczne prawie w 100%. W lżejszych przypadkach stosuje się ogólnodostępne leki, a w cięższych postaciach trądziku należy skonsultować się z dermatologiem – lekarz prawdopodobnie przepisze antybiotyki. Profilaktyka i wczesne leczenie trądziku to bardzo dobry sposób, żeby nie dopuścić do rozwoju choroby oraz pojawienia się blizn i przebarwień.

Kto choruje na trądzik pospolity?

Trądzik pospolity najczęściej występuje w okresie dojrzewania. Bardzo rzadko pojawia się przed 12 rokiem życia, ale o wiele częściej pomiędzy 14 – 17 u dziewcząt i 16 – 19 u chłopców. Coraz częściej do lekarza zgłaszają się dorośli borykający się z ciężkimi postaciami trądziku. Po 25 roku życia choroba ta występuje u 54% kobiet i 40% mężczyzn. Zmiany na skórze obserwuje się również u 5% kobiet i 1% mężczyzn po 40 roku życia.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej jest istotna dla wyleczenia choroby i niedopuszczenia do jej nawrotów. Skóra objęta zaskórnikami i pryszczami ma cechy skóry łojotokowej lub mieszanej. Strefa T (czoło, nos, broda) są zazwyczaj przetłuszczone, a policzki są przesuszone. Trudna może okazać się pielęgnacja cery z atopią i występującym jednocześnie trądzikiem. W tym wypadku poleca się zastosowanie produktów z mocznikiem lub kwasem linolowym. Preparaty takie nie mogą zaś zawierać wazeliny i parafiny. W leczeniu trądziku powinno się stosować dermokosmetyki o działaniu przeciwłojotokowym, złuszczającym, nawilżającym, łagodzącym, matującym i odświeżającym.

Najważniejsze w pielęgnacji skóry trądzikowej jest utrzymanie higieny. Chodzi tu o usuwanie nadmiaru sebum, złuszczonego naskórka, makijażu i potu. Używaj kosmetyków dopasowanych do potrzeb swojej cery, czyli płynów micelarnych, żelów i pianek o kwaśnym pH 5,0-7,0. Nie należy stosować produktów zawierających alkohol, który podrażnia i wysusza cerę, a także prowadzi do wzmożonej produkcji łoju. W pielęgnacji skóry trądzikowej należy być bardzo delikatnym i ostrożnym – taki typ cery reaguje negatywnie na gwałtowne pocieranie i mocne złuszczanie.

Bardzo ważne w pielęgnacji skóry trądzikowej jest również regularne nawilżanie. Skóra tłusta i trądzikowa wbrew pozorom wymaga systematycznego uzupełniania poziomu wody i dostarczania właściwej dawki nawodnienia. Dzięki temu lipidowy płaszcz ochronny skóry będzie odporny na uszkodzenia, a praca gruczołów łojowych zostanie uregulowana. Kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej nie mogą zawierać substancji drażniących i zapachowych, lecz przeciwzaskórnikowe i przeciwłojotokowe.

Jak zminimalizować wydzielanie sebum?

Pomocne będą preparaty zawierające kwasy AHA i BHA, mające działanie złuszczające i zmniejszające wydzielanie łoju. Dobre efekty dają kwasy takie jak: glikolowy, salicylowy, azelainowy lub mlekowy. Kondycję skóry trądzikowej może również poprawić peeling o działaniu przeciwłojotokowym, wygładzającym, rozjaśniającym i ujednolicającym koloryt cery.

Podczas trądziku można stosować kosmetyki matujące i makijaż kamuflujący. Produkty zapobiegające świeceniu się cery i maskujące niedoskonałości nie mają leczniczego działania, dają jedynie efekt kosmetyczny. Jeżeli planujesz takich używać, to niezwykle ważne jest to, żeby były dopasowane do rodzaju i problemów skóry. Nie mogą nasilać choroby i zapychać porów skóry, a podczas ich nakładania muszą być zachowane zasady higieny. Pamiętaj więc o myciu dłoni przed makijażem i czyszczeniu pędzli po nim.

A jakie są twoje patenty na pokonanie trądziku?

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares