Zbadaj skórę po lecie i chroń się przed czerniakiem

Jak chronić skórę przed czerniakiem

Cześć!

Lato to nie tylko czas odpoczynku, pięknej pogody i relaksu. To także zwiększone ryzyko zachorowań na czerniaka. A czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Wywołuje go słońce przyjmowane w zbyt dużych dawkach. Jak uchronić się przed groźnymi chorobami skóry? Skorzystaj z moich porad.

Ludzka skóra vs słońce i czerniak

Czy wiesz, że skóra każdego z nas jest największym i jednocześnie jednym z ważniejszych organów ciała? Jej rola polega na ochronie narządów wewnętrznych przed urazami fizycznymi, biologicznymi i chemicznymi. Może ci się wydawać, że skóra jest bardzo wytrzymała. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie: skóra to bardzo delikatny narząd. Pomyśl, jak często zdarza ci się nabić siniaka lub się zadrapać. Uszkodzeniami skóry są także zmarszczki, które pojawiają się wraz z wiekiem i pod wpływem wielu innych czynników.

A jednym z tych czynników jest słońce. Promieniowanie UV oddziałuje na naszą skórę z różnym natężeniem uzależnionym od pory dnia, pory roku i naszej aktywności. Nie oznacza to jednak, że przed słońcem mamy się chować. Wręcz przeciwnie, promienie dają życie, a w naszym ciele aktywują produkcję witaminy D. Jednak jeśli przesadzimy z opalaniem, możemy nabawić się podrażnień, oparzeń, a w najgorszym wypadku nowotworu skóry.

Nowotworem skóry powstałym pod wpływem działania słońca jest czerniak. Powstaje z melanocytów, czyli komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Dzięki niej nasza skóra przybiera ciemniejszy odcień i w ten sposób chroni się przed słońcem. Czerniak szybko się rozrasta i charakteryzuje się wieloma przerzutami, które są uciążliwe w leczeniu. Tylko wczesna diagnoza daje całkowite szanse na wyleczenie.

Jak chronić się przed czerniakiem?

Istnieją pewne zasady, które uchronią cię przed czerniakiem. Oto najważniejsze z nich:

  1. Raz w miesiącu obejrzyj dokładnie swoją skórę, sprawdź wszystkie znamiona i ich wygląd.
  2. Zauważyłaś coś podejrzanego? Zgłoś się do lekarza.
  3. Nie opalaj się od 11.00 do 16.00.
  4. Nie opalaj się w solarium.
  5. Przynajmniej raz w roku zbadaj się u dermatologa.
  6. Stosuj kremy z filtrem UV, zakładaj kapelusze i okulary przeciwsłoneczne.

Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak najczęściej pojawia się na skórze, ale możesz też go odkryć w okolicy nosa, ust lub gałki ocznej. Znamię, które może wzbudzić twój niepokój, zmienia wygląd i kolor, swędzi i krwawi. W takim przypadku jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Twoją czujność powinno także wzbudzić znamię, które jest czarne, ma nierówne brzegi, a jego wielkość przekracza pół centymetra. Czerniak ma wieloletni przebieg, dlatego należy często oglądać skórę, zwłaszcza latem i po zakończeniu wakacji.

Jak ochronić się przed czerniakiem?

Najprostszym sposobem jest stosowanie kremów z filtrem UV i produktów usuwających wolne rodniki. Ważne jest także unikanie dużego nasłonecznienia. Pierwszą aplikację kosmetyku należy przeprowadzić na około 20 minut przed rozpoczęciem opalania się, a kolejne ponawiać co dwie lub trzy godziny. Na znamiona, blizny i przebarwienia warto nałożyć grubszą warstwę produktu ochronnego lub przykleić plaster.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares