Zbadaj skórę po lecie i chroń się przed czerniakiem

Jak chronić skórę przed czerniakiem

Cześć!

Lato to nie tylko czas odpoczynku, pięknej pogody i relaksu. To także zwiększone ryzyko zachorowań na czerniaka. A czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Wywołuje go słońce przyjmowane w zbyt dużych dawkach. Jak uchronić się przed groźnymi chorobami skóry? Skorzystaj z moich porad.

Ludzka skóra vs słońce i czerniak

Czy wiesz, że skóra każdego z nas jest największym i jednocześnie jednym z ważniejszych organów ciała? Jej rola polega na ochronie narządów wewnętrznych przed urazami fizycznymi, biologicznymi i chemicznymi. Może ci się wydawać, że skóra jest bardzo wytrzymała. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie: skóra to bardzo delikatny narząd. Pomyśl, jak często zdarza ci się nabić siniaka lub się zadrapać. Uszkodzeniami skóry są także zmarszczki, które pojawiają się wraz z wiekiem i pod wpływem wielu innych czynników.

A jednym z tych czynników jest słońce. Promieniowanie UV oddziałuje na naszą skórę z różnym natężeniem uzależnionym od pory dnia, pory roku i naszej aktywności. Nie oznacza to jednak, że przed słońcem mamy się chować. Wręcz przeciwnie, promienie dają życie, a w naszym ciele aktywują produkcję witaminy D. Jednak jeśli przesadzimy z opalaniem, możemy nabawić się podrażnień, oparzeń, a w najgorszym wypadku nowotworu skóry.

Nowotworem skóry powstałym pod wpływem działania słońca jest czerniak. Powstaje z melanocytów, czyli komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Dzięki niej nasza skóra przybiera ciemniejszy odcień i w ten sposób chroni się przed słońcem. Czerniak szybko się rozrasta i charakteryzuje się wieloma przerzutami, które są uciążliwe w leczeniu. Tylko wczesna diagnoza daje całkowite szanse na wyleczenie.

Jak chronić się przed czerniakiem?

Istnieją pewne zasady, które uchronią cię przed czerniakiem. Oto najważniejsze z nich:

  1. Raz w miesiącu obejrzyj dokładnie swoją skórę, sprawdź wszystkie znamiona i ich wygląd.
  2. Zauważyłaś coś podejrzanego? Zgłoś się do lekarza.
  3. Nie opalaj się od 11.00 do 16.00.
  4. Nie opalaj się w solarium.
  5. Przynajmniej raz w roku zbadaj się u dermatologa.
  6. Stosuj kremy z filtrem UV, zakładaj kapelusze i okulary przeciwsłoneczne.

Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak najczęściej pojawia się na skórze, ale możesz też go odkryć w okolicy nosa, ust lub gałki ocznej. Znamię, które może wzbudzić twój niepokój, zmienia wygląd i kolor, swędzi i krwawi. W takim przypadku jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Twoją czujność powinno także wzbudzić znamię, które jest czarne, ma nierówne brzegi, a jego wielkość przekracza pół centymetra. Czerniak ma wieloletni przebieg, dlatego należy często oglądać skórę, zwłaszcza latem i po zakończeniu wakacji.

Jak ochronić się przed czerniakiem?

Najprostszym sposobem jest stosowanie kremów z filtrem UV i produktów usuwających wolne rodniki. Ważne jest także unikanie dużego nasłonecznienia. Pierwszą aplikację kosmetyku należy przeprowadzić na około 20 minut przed rozpoczęciem opalania się, a kolejne ponawiać co dwie lub trzy godziny. Na znamiona, blizny i przebarwienia warto nałożyć grubszą warstwę produktu ochronnego lub przykleić plaster.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares