Jak zimą dbać o cerę, usta i dłonie? Kilka niezawodnych sposobów

Cześć!

Zima to bardzo wymagający czas dla skóry. Warunki atmosferyczne mogą wywołać na niej nieprzyjemne podrażnienia, które trudno będzie pokonać. Jeżeli chcesz tego uniknąć, to odpowiednio zadbaj o cerę, dłonie i usta zimą. Jak to zrobić? Poznaj najlepsze sposoby zimowej pielęgnacji.

Jak skóra reaguje na zimno?

Ujemne temperatury, porywisty wiatr, śnieg i mróz, a także gorące powietrze z kaloryferów i klimatyzacja nie wpływają pozytywnie na skórę. Przyspieszają ucieczkę wody z naskórka i prowadzą do wysuszenia skóry. Jeżeli masz wrażliwą lub naczyniową cerę, to dyskomfort związany z zimową aurą odczujesz dwa razy mocniej. Dodatkowo mogą pojawić się zaczerwienienia, nadwrażliwość, alergia, łuszczący się naskórek i uczucie ściągnięcia lub pieczenia. Może dojść do przemrożenia i pojawienia się ran w naskórku.

Krem do twarzy na zimę

Na dzień wybierz krem, który natłuści skórę. Powinien więc zawierać parafinę, wazelinę, wosk pszczeli lub oliwkę. Naturalne składniki odbudują warstwę hydrolipidową naskórka i zapobiegną utracie wody. Dobrze sprawdzą się takie produkty, które są przeznaczone do cery wrażliwej, suchej, nadreaktywnej lub alergicznej. Jeżeli chcesz zadbać o skórę swojego dziecka, kup specjalny krem przeznaczony dla najmłodszych. Do wieczornej pielęgnacji zastosuj kremy o właściwościach przeciwstarzeniowych, regeneracyjnych i dotleniających. Powinny zawierać witaminę C i inne składniki antyrodnikowe.

Zima a ochrona przed słońcem

Czy zimą potrzebujesz kremu z filtrem UV? Tak, ponieważ nawet wtedy obecne jest promieniowanie słoneczne, które uszkadza skórę. Do zimowej pielęgnacji i ochrony cery dobrze sprawdzi się krem z filtrem SPF 5 do 15. Nie ma potrzeby używać czegoś silniejszego, bo promienie, które dochodzą do Ziemi nie są tak silne jak latem. Jeżeli masz bardzo wrażliwą cerę, to należy zadbać o większą ochronę przed słońcem.

Jak zimą chronić usta?

Usta są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Skóra, które je pokrywa, jest bardzo cienka i nie znajdują się w niej żadne gruczoły łojowe. Kiedy oddziałuje na nią zimno, natychmiast się wysusza, pęka, pierzchnie i pojawiają się na niej drobne rany. Co więcej podczas oblizywania warg oraz jedzenia i picia niektórych pokarmów, skóra może się łuszczyć i podrażniać. Dlatego najlepiej jest pielęgnować ją za pomocą natłuszczających pomadek z zawartością pszczelego wosku lub tłustego kremu. Dobrze sprawdzą się również domowe maseczki i peelingi. Do ich przygotowania użyj cukru, miodu lub jogurtu.

Pielęgnacja dłoni zimą

Przed wyjściem na zewnątrz pamiętaj o rękawiczkach i natłuszczającym kremie. Dobrze sprawdzi się również peeling z cukru i kąpiel w oliwie, olejkach lub parafinie. Dłonie narażone na działanie mrozu i niskich temperatur szybko się odmrażają. Tak samo skóra reaguje wtedy, gdy dłonie wkładamy do kieszeni, ale nie używamy rękawiczek.

Tagi: , , , ,

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares