Cześć!
Dam ci niezły patent na wieczorny relaks: masaż gorącymi kamieniami. Prawda, że brzmi ciekawie? Taki zabieg ma bardzo pozytywny wpływ nie tylko na ciało, lecz także na duszę. Niestety nie każdy może się mu poddać. Zobacz, jakie jest działanie masażu gorącymi kamieniami, poznaj przeciwwskazania i przekonaj się o niesamowitych efektach.
Masaż gorącymi kamieniami – trochę historii
Ten rodzaj masażu pochodzi z rejonów Dalekiego Wschodu; stosowany był już w czasach starożytnych. Zabieg wykorzystuje teorię przepływu energii przez organizm. W naszym ciele rozmieszczone są bowiem ośrodki energii znajdujące się w pobliżu gruczołów wydzielania wewnętrznego i stymulujące ich działanie. W czasach starożytnych opracowano mapy, według których są umieszczone punkty energetyczne i łączące ich kanały. To właśnie wzdłuż nich układa się kamienie, a następnie przesuwa, co powoduje przepływ energii przez organizm.
Rodzaje kamieni do masażu
Do masażu wykorzystuje się bazalt w czarnym kolorze i marmur w kolorze białym. Tych pierwszych jest aż 54 rodzaje, mają owalny kształt i pozyskiwane są z dna oceanów. Podobno, żeby utrzymywały swoją naturalną energię, muszą być przechowywane w wodzie źródlanej lub soli morskiej. Kamienie bazaltowe są najlepsze do terapii z zastosowaniem ciepła. Rozgrzewa się je do temperatury 50ºC, dzięki czemu długo utrzymują ciepło, poprawiają krążenie krwi oraz lepiej dotleniają i odżywiają organizm. Kamienie marmurowe natomiast mają działanie chłodzące. Aby zwiększyć efekt, przed masażem schładza się je w lodzie. Układa się je w tych miejscach, w których najczęściej dochodzi do powstawania obrzęków (okolice oczu i dolnych kończyn). Największe kamienie umieszcza się na brzuchu, kości krzyżowej lub pod szyją, a te mniejsze trzyma się w dłoniach, między palcami stóp lub na twarzy.
Jak wygląda masaż gorącymi kamieniami?
Do masażu trzeba się rozebrać i ułożyć na brzuchu lub na plecach; pozycję dobiera masażysta w zależności od rodzaju schorzenia pacjenta. Następnie na ciele układane są rozgrzane kamienie, posmarowane oliwką. Masażysta przesuwa kamieniami po ciele pacjenta w taki sposób, żeby uwalniające się ciepło poprawiło krążenie krwi, nastąpiła detoksykacja, a organizm został lepiej dotleniony i odżywiony. Masaż gorącymi kamieniami trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut. W jego trakcie kamienie stygną, przez co muszą być wymieniane.
Podczas masażu wykonuje się następujące ruchy:
- głaskanie – polega na delikatnym przesuwaniu kamieni wzdłuż całego ciała,
- rozcieranie – polega na wykonywaniu okrężnych ruchów,
- ugniatanie – polega na ugniataniu fałdy skóry, która powstaje poprzez zbliżanie do siebie dwóch kamieni.
Po zakończeniu masażu kamienie opłukuje się pod zimną wodą, myje się w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła i dezynfekuje. Następnie umieszcza się je w wodzie źródlanej lub soli morskiej na około 20 minut.
Masaż gorącymi kamieniami – efekty
Zabieg oddziałuje zarówno na skórę, jak i na cały organizm, wraz z układami i organami wewnętrznymi. Jego zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych wszelakiego pochodzenia. Masaż gorącymi kamieniami korzystnie wpływa na:
- Skóra – pory otwierają się, przez co oczyszczanie skóry jest lepsze, dodatkowo krążenie krwi i limfy staje się sprawniejsze, skóra zyskuje również jędrność, elastyczność i zdrowszy koloryt, a masaż pomaga w redukcji cellulitu.
- Układ krwionośny – masaż rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie w całym organizmie.
- Układ nerwowy – zmniejsza stres, odpręża i relaksuje.
- Układ mięśniowy – wpływa na napięcie i elastyczność mięśni, działa wspomagająco podczas regeneracji mięśni po dużym wysiłku.
- Układ limfatyczny – poprawia cykrulację chłonki w naczyniach limfatycznych, pobudza procesy przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega przestojom limfy.
Przeciwwskazania do masażu gorącymi kamieniami
Niestety nie każdy może poddać się masażowi gorącymi kamieniami. Dotyczy to osób, które: są wrażliwe na dotyk, ciepło lub zimno; mają zaburzenia układu nerwowego i układu krążenia; borykają się ze stanami zapalnymi stawów, kości i ścięgien; chorują na nowotwory lub cukrzycę; są w ciąży; mają gorączkę lub otwarte rany.
Dodaj komentarz