Jak dbać o skórę palacza? Moje sposoby

Jak palenie wpływa na skórę

Szara cera, żółtawe zęby, łamliwe włosy i nieświeży oddech ‒ tak w moim odczuciu wygląda palaczka. Najzabawniejsze jest to, że co druga kupuje coraz to nowe kremy i maseczki luksusowych firm oraz inwestuje w ekskluzywne zabiegi kosmetyczne. Oczywiście pomiędzy jednym takim zabiegiem a drugim sięga po papierosa, którym zaciąga się z namaszczeniem. Jak palenie papierosów wpływa na skórę, a także włosy, paznokcie i zęby? Jak dbać o skórę palacza? Oto moje sposoby poparte wieloletnią obserwacją spokrewnionych lub zaprzyjaźnionych ze mną palaczek.

Jak palenie papierosów wpływa na skórę?

Wyobraźcie sobie, jak wyglądałaby Wasza skóra po wystawieniu na słońce bez żadnej ochrony. Ja wiem jak: już po jednym dniu byłaby napięta, podrażniona i wysuszona, a wkrótce pojawiłyby się pierwsze zmarszczki.

Wyobraźcie sobie, że papierosy są dwa razy bardziej szkodliwe niż promienie słoneczne! Z badań wynika, że skóra palaczy jest niemal trzy razy starsza optycznie niż skóra osób niepalących będących w tym samym wieku. Nic dziwnego: pozbawiona dostatecznej dawki tlenu, szybko staje się coraz mniej sprężysta, pozbawiona blasku i zgrubiała.

Drugim po słońcu największym wrogiem młodości są wolne rodniki. Tych, które produkujemy podczas palenia, jest ogrom. Wobec takiej ich rzeszy nawet końskie dawki witaminy A i E na nic się zdadzą. Poza inwazją wolnych rodników papierosy wysuszają skórę, zatykają pory i sprzyjają powstawaniu przewlekłych zmian trądzikowych. Palenie ma wyjątkowo zły wpływ na kondycję skóry atopowej.

Jak palenie papierosów wpływa na włosy, paznokcie i zęby

Nie tylko skóra cierpi na skutek karmienia jej dymem nikotynowym. To samo dotyczy włosów, paznokci i zębów.

  • Papierosy niszczą włosy i paznokcie
    Włosy palaczek zazwyczaj tracą blask i sprężystość. To konsekwencje ich nadmiernego wysuszenia. Z kolei paznokcie osób palących są zwykle rozdwojone, poszarpane i pożółkłe. Jedynym sposobem na ich zatuszowanie jest manicure mocnym, kryjącym lakierem.
  • Papierosy niszczą zęby
    Niestety, w przypadku zębów sytuacja jest jeszcze gorsza. Z badań wynika, że palenie osłabia układ odpornościowy, a w konsekwencji aż sześciokrotnie zwiększa ryzyko powstawania chorób przyzębia. Jakby tego było mało, substancje smoliste zawarte w papierosach zmieniają kolor szkliwa na żółtawy, a czasem nawet brunatny. Nie można zapominać o kamieniu nazębnym i zagrożeniu paradontozą.

Jak dbać o skórę palacza? Moje sposoby

Ze względu na tendencję do przesuszania się skóry palaczki powinny stosować krem do twarzy regularnie dwa razy dziennie. Jaki? Intensywnie nawilżający, wzbogacony o antyutleniacze takie jak bioflawonoidy oraz witaminy A, E i C. Te witaminy warto także przyjmować doustnie, drogie Palaczki. Aby zwalczyć nadmierną skłonność do pękania naczyń krwionośnych, należy zażywać leki uszczelniające naczynia i kremy przeznaczone do cery naczyniowej. Nie wolno zapominać o całorocznej ochronie przeciwsłonecznej, która zahamuje proces starzenia się. Polecam Wam także kuracje przeciwzmarszczkowe, to znaczy peelingi, kremy i mezoterapię.

A w jaki sposób Wy dbacie o skórę, drogie Palaczki? Co robicie, żeby Wasze włosy, paznokcie i zęby wyglądały atrakcyjnie? Czekam na Wasze sugestie!

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares