Jak dbać o cerę alergiczną? Przydatne wskazówki i porady

Pielęgnacja cery alergicznej

Cześć!

Wysypka, suche skórki, zaczerwienienia… Jeśli i ty zmagasz się z takimi niedoskonałościami, to prawdopodobnie masz cerę alergiczną. Nie przejmuj się, bo ja również zmagam się z takim rodzajem skóry i z własnych doświadczeń opowiem ci, jak o nią dbać. Opowiem ci, czym dokładnie się charakteryzuje, jak ją pielęgnować i czym różni się od cery wrażliwej. No to zaczynamy!

Cera alergiczna – jaka ona jest?

Cera alergiczna jest płytko unaczyniona, ma uszkodzoną barierę hydrolipidową i często się przesusza. Jest również podatna na działanie czynników zewnętrznych, a reakcją na nie są: swędzenie, pieczenie, wysypka i zaczerwienienie. Alergeny przenikają przez uszkodzoną barierę naskórka i doprowadzają do stanu zapalnego.

Co szkodzi cerze alergicznej?

Cerze alergicznej może zaszkodzić bardzo wiele czynników, które z pozoru mogą wydawać się łagodne i bezpieczne. Są to na przykład:

  • niektóre składniki kosmetyków: lanolina, substancje zapachowe, konserwanty, barwniki;
  • stres;
  • zanieczyszczenie powietrza;
  • różne warunki atmosferyczne;
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • kofeina, nikotyna i alkohol;
  • pokarm.

Cera alergiczna, wrażliwa i naczynkowa – różnice i podobieństwa

Wszystkie te rodzaje skóry mają wiele wspólnego: budowa, reakcje i rodzaj uszkodzeń. Są jednak pewne subtelne różnice, które pomogą ci określić, czy masz do czynienia ze skórą alergiczną, wrażliwą lub naczynkową. Chodzi tu o alergeny. Na cerze wrażliwej skutki ich oddziaływania pojawią się niemal natychmiast i już po pierwszym kontakcie. W przypadku skóry alergicznej reakcje występują po kilku lub kilkunastu godzinach lub kilku dniach od chwili kontaktu z alergenem. Takie objawy nie ustępują samoistnie – należy podać odpowiednie leki lub udać się do lekarza. Cera naczynkowa natomiast wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi i nie ma nic wspólnego z chorobą.

Czy wiesz, że…

Cera alergiczna (atopowa) zawsze jest wrażliwa, ale ta zależność nie sprawdza się w drugą stronę. Wrażliwość jest cechą nabytą, bo pojawia się w przypadku długotrwałej i nieprawidłowej pielęgnacji. Skłonność do powstawania alergii natomiast jest uwarunkowana genetycznie i żadne czynniki zewnętrzne jej nie wywołują, lecz powodują konkretne skórne reakcje.

Jak pielęgnować cerę alergiczną?

Pielęgnacja cery wrażliwej i cery alergicznej jest bardzo podobna. Wybieraj takie produkty, które będą hipoalergiczne i bezzapachowe. Powinny mieć odczyn pH 5,5 oraz powinny zawierać składniki łagodzące, przeciwzapalne, regenerujące i chroniące przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrym patentem na pielęgnację cery alergicznej jest używanie produktów z jednej linii kosmetycznej. Różne produkty mogłyby wywołać podrażnienia. Stosuj kosmetyki o łagodnej formule, bez zawartości ściernych drobinek i mocno oczyszczających substancji. Pamiętaj o ochronie przed promieniowaniem słonecznym – używaj kremu z minimum 30 SPF.

Czy wy też macie skórę alergiczną? Jak ją pielęgnujecie? Zostawcie komentarz.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares