Jak dbać o cerę alergiczną? Przydatne wskazówki i porady

Pielęgnacja cery alergicznej

Cześć!

Wysypka, suche skórki, zaczerwienienia… Jeśli i ty zmagasz się z takimi niedoskonałościami, to prawdopodobnie masz cerę alergiczną. Nie przejmuj się, bo ja również zmagam się z takim rodzajem skóry i z własnych doświadczeń opowiem ci, jak o nią dbać. Opowiem ci, czym dokładnie się charakteryzuje, jak ją pielęgnować i czym różni się od cery wrażliwej. No to zaczynamy!

Cera alergiczna – jaka ona jest?

Cera alergiczna jest płytko unaczyniona, ma uszkodzoną barierę hydrolipidową i często się przesusza. Jest również podatna na działanie czynników zewnętrznych, a reakcją na nie są: swędzenie, pieczenie, wysypka i zaczerwienienie. Alergeny przenikają przez uszkodzoną barierę naskórka i doprowadzają do stanu zapalnego.

Co szkodzi cerze alergicznej?

Cerze alergicznej może zaszkodzić bardzo wiele czynników, które z pozoru mogą wydawać się łagodne i bezpieczne. Są to na przykład:

  • niektóre składniki kosmetyków: lanolina, substancje zapachowe, konserwanty, barwniki;
  • stres;
  • zanieczyszczenie powietrza;
  • różne warunki atmosferyczne;
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • kofeina, nikotyna i alkohol;
  • pokarm.

Cera alergiczna, wrażliwa i naczynkowa – różnice i podobieństwa

Wszystkie te rodzaje skóry mają wiele wspólnego: budowa, reakcje i rodzaj uszkodzeń. Są jednak pewne subtelne różnice, które pomogą ci określić, czy masz do czynienia ze skórą alergiczną, wrażliwą lub naczynkową. Chodzi tu o alergeny. Na cerze wrażliwej skutki ich oddziaływania pojawią się niemal natychmiast i już po pierwszym kontakcie. W przypadku skóry alergicznej reakcje występują po kilku lub kilkunastu godzinach lub kilku dniach od chwili kontaktu z alergenem. Takie objawy nie ustępują samoistnie – należy podać odpowiednie leki lub udać się do lekarza. Cera naczynkowa natomiast wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi i nie ma nic wspólnego z chorobą.

Czy wiesz, że…

Cera alergiczna (atopowa) zawsze jest wrażliwa, ale ta zależność nie sprawdza się w drugą stronę. Wrażliwość jest cechą nabytą, bo pojawia się w przypadku długotrwałej i nieprawidłowej pielęgnacji. Skłonność do powstawania alergii natomiast jest uwarunkowana genetycznie i żadne czynniki zewnętrzne jej nie wywołują, lecz powodują konkretne skórne reakcje.

Jak pielęgnować cerę alergiczną?

Pielęgnacja cery wrażliwej i cery alergicznej jest bardzo podobna. Wybieraj takie produkty, które będą hipoalergiczne i bezzapachowe. Powinny mieć odczyn pH 5,5 oraz powinny zawierać składniki łagodzące, przeciwzapalne, regenerujące i chroniące przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrym patentem na pielęgnację cery alergicznej jest używanie produktów z jednej linii kosmetycznej. Różne produkty mogłyby wywołać podrażnienia. Stosuj kosmetyki o łagodnej formule, bez zawartości ściernych drobinek i mocno oczyszczających substancji. Pamiętaj o ochronie przed promieniowaniem słonecznym – używaj kremu z minimum 30 SPF.

Czy wy też macie skórę alergiczną? Jak ją pielęgnujecie? Zostawcie komentarz.

Tagi: , , , ,

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares