Metody depilacji rąk – które z nich polecam?

Metody depilacji rąk

Mam złą wiadomość: wydepilowane nogi, pachy i okolice bikini to za mało. Coraz więcej zadbanych kobiet depiluje też ręce. Jakie metody depilacji rąk polecam? Depilacja rąk kremem do depilacji (depilatorem chemicznym), maszynką jednorazową, woskiem, pastą cukrową, depilatorem czy laserem – jeżeli nie wiecie, który z tych sposobów wybrać, specjalnie dla Was wymienię ich wady i zalety.

Depilacja rąk kremem do depilacji (depilatorem chemicznym)

Wady: metoda nietrwała, która niesie za sobą ryzyko podrażnienia skóry przez niewłaściwie dobrane preparaty.
Zalety: metoda łatwa w użyciu, bezbolesna i szybka.

Depilatory chemiczne usuwają włosy przy nasadzie skóry, czyli po prostu je golą bez ostrza. To trwa zaledwie 3 minuty. Nowoczesne depilatory chemiczne nadal wydzielają chemiczny zapach, ale jest on maskowany substancjami zapachowymi. W kremach i mleczkach występują dodatkowo substancje łagodzące i kojące naskórek, takie jak miód lub wyciąg z aloesu, awokado bądź jojoby.
Depilatory chemiczne należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, a zwłaszcza przestrzegać czasu depilacji. Działanie chemicznego preparatu polega na rozpuszczeniu włosów aż do ich nasady, dlatego pozostawienie go na skórze dłużej niesie za sobą ryzyko podrażnienia skóry. Do depilacji stosuje się specjalną plastikową szpatułkę lub gąbkę dołączoną do opakowania.

Depilacja rąk maszynką jednorazową

Wady: metoda bardzo nietrwała, która powoduje podrażnienia na skórze i niewielkie ranki, a włosy odrastają twardsze i ciemniejsze.
Zalety: metoda szybka i tania.

Po jednorazowe maszynki do golenia sięga chyba najwięcej z nas. Ich główną zaletą jest niska cena i szybkość zabiegu. Niestety, przy depilacji rąk lepiej zrezygnujcie z tej metody, ponieważ ostrze żyletki powoduje podrażnienia oraz pęknięcia i rany na skórze, a co za tym idzie – zakażenia i zapalenie mieszków włosowych. Takie ślady na rękach wyglądają znacznie gorzej niż owłosienie, zwłaszcza że włosy, które odrastają, są ciemne i gęste.

Depilacja rąk woskiem

Wady: metoda bolesna i powoduje podrażnienia.
Zalety: metoda trwała, a włosy odrastają cieńsze i słabsze.

Depilacja woskiem to jedna z najlepszych i najtrwalszych metod. Plastry z woskiem umożliwiają nam szybkie pozbycie się zbędnego owłosienia na długo. Jak długo? Na około 2-3 tygodni. Po upływie tego czasu włosy odrosną na tyle długie, że depilację trzeba będzie powtórzyć. Wadą woskowania jest przede wszystkim ból towarzyszący zabiegowi. Kolejne minusy to podrażnienia i reakcje alergiczne. Wosk syntetyczny uczula większość osób, dlatego po depilacji mogą pojawiać się ropne krostki lub kaszka. Jeżeli dopiero zczynacie swoją przygodę z woskiem, radzę Wam skorzystać z pomocy kosmetyczki, bo nieumiejętnie oderwany plaster może pozbawić Was nawet kawałka skóry i spowodować podskórne wybroczyny. Depilacja woskiem nie jest wskazana w przypadku problemów skórnych i pękających naczynek krwionośnych.

Depilacja rąk pastą cukrową

Wady: metoda jest bolesna, pasta trudna w przygotowaniu, a zabieg w gabinecie stosunkowo drogi.
Zalety: metoda trwała i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Depilacja pastą cukrową to metoda prawie idealna. Pasta do depilacji powstaje z naturalnych składników, to znaczy z cukru i soku z cytryny. Efekt depilacji przypomina ten po depilacji woskiem, ale w przeciwieństwie do wosku syntetycznego, pasta nie wywołuje podrażnień na skórze i reakcji alergicznych. Ponadto włosy odchodzą znacznie łatwiej, co zmniejsza ryzyko powstawania sińców i wybroczyn.

Niestety, pastę cukrową trudno przygotować samodzielnie. Przepisy z Internetu rzadko się sprawdzają. Jeżeli Wy stosujecie tę metodę, na pewno zgodzicie się ze mną, że wymaga ona wprawy i doświadczenia. W dodatku depilacja pastą cukrową niesie za sobą ryzyko poparzenia. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na przynajmniej jedną – pierwszą – wizytę w gabinecie kosmetycznym. Profesjonalistka pokaże Wam, jak wykonać depilację pastą, a może nawet zdradzi przepis na jej przygotowanie.

Depilacja rąk depilatorem

Wady: metoda bolesna i powoduje wrastanie włosów.
Zalety: metoda trwała i tania pod warunkiem, że macie własny depilator.

Depilator to tani sposób depilacji, jeżeli posiadacie go na własność. Niestety, to urządzenie jest głośne, a depilacja nim bolesna, ponieważ depilator wyrywa włosy wraz z cebulką. W dodatku podrażnienia utrzymują się nawet przez kilka dni. Ponadto depilator niesie za sobą ryzyko wrastania włosów i zapalenia mieszków włosowych. To dość kłopotliwe, bo otwarte ranki łatwo zainfekować, a późniejsza pielęgnacja podrażnionych miejsc jest pracochłonna.

Chociaż ta metoda depilacji nie jest przyjemna, efekty utrzymują się długo – nawet do 3 tygodni. W dodatku gdy stosujecie ją regularnie, włosy stają się cieńsze i rzadsze. Żeby ukoić ból, możecie wybrać urządzenie z nakładkami chłodzącymi.

Depilacja rąk laserem

Wady: metoda droga i wymaga powtórzenia przynajmniej raz w roku.
Zalety: metoda trwała; włosy odrastają jaśniejsze, cieńsze i rzadsze, a z czasem przestają odrastać w ogóle.

Depilacja laserowa polega na uwalnianiu wiązki lasera, która wnika w skórę, a w efekcie niszczy cebulkę włosa wraz z korzeniami. Depilację laserową wykonuje się w kilku lub kilkunastu seriach. Zabiegi należy powtarzać co roku, aby ostatecznie doprowadzić do całkowitej utraty owłosienia. Właśnie z tego powodu jest to najdroższa metoda depilacji.

Depilacja laserowa nie należy do przyjemności, ale nie wszyscy odczuwają ból. Aby się dobrze przygotować do zabiegu, zrezygnujcie z opalania. Ponadto Wasza skóra musi być pozbawiona podrażnień, wysypek, krostek i ran. Nie gólcie włosów, ponieważ przed zabiegiem muszą mieć odpowiednią długość, o której zdecyduje lekarz.

Wskazaniem do depilacji laserowej jest ciemne owłosienie, dlatego blondynki nie kwalifikują się do zabiegu. Podobnie kobiety w ciąży oraz osoby przewlekle chore i zażywające niektóre leki (antybiotyki, antydepresanty, retinoidy i maści z retinolem oraz zioła i leki obniżające krzepliwość krwi).

Jakie metody depilacji rąk Wy stosujecie i polecacie? Czy może ją sobie darujecie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares