Smog, czyli o szkodliwości toksyn na skórę. Jak chronić cerę?

smog w warszawie

W ostatnim czasie wiele mówi się na temat smogu, który jest naprawdę szkodliwy dla naszych płuc. Tam, gdzie jego stężenie jest podwyższone, odnotowuje się znacznie więcej problemów zdrowotnych. Nic zatem dziwnego, że staramy się walczyć ze smogiem i w wielu rejonach świata zmieniono przepisy dotyczące zanieczyszczeń powietrza na dużo bardziej rygorystyczne.

Jednak…

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki jest wpływ smogu na cerę? Temat ten rzadko się porusza, skupiając się bardziej na niekorzystnych efektach zdrowotnych. Smog ma jednak wcale nie mniejszy wpływ na nasz wygląd. I niestety działa na naszą niekorzyść!

Gęste i zawiesiste powietrze nazywane smogiem jest silnie zanieczyszczone przez bardzo wiele groźnych toksyn, które bardzo łatwo przedostają się do głębszych warstw naszej skóry, mogą wnikać we włosy i osłabiać ich kondycję. Szczególnie niebezpieczny jest pył zawieszony (PM), który zawiera duże ilości metali ciężkich, a także silnie toksyczny dwutlenek azotu (NO2). Substancje te powodują szereg niepożądanych reakcji w komórkach.

Jaki wpływ na cerę ma smog?

  • Przyspiesza starzenie się skóry i pojawianie się zmarszczek.
  • Sprzyja powstawaniu stanów zapalnych i trądziku.
  • Powoduje wiotczenie i matowienie skóry.
  • Ma wpływ na powstawanie przebarwień skórnych.
  • Zatyka pory i widocznie przesusza cerę.
JAK CHRONIĆ CERĘ PRZED SMOGIEM?

Oczyszczanie:
Najważniejsze jest oczyszczanie skóry w takim sposób, aby nie zaburzać jej naturalnej warstwy hydrolipidowej, która zapewnia ochronę. Zrezygnuj z mocnych peelingów mechanicznych, bo niepotrzebne są dodatkowe podrażnienia cery. Lepiej sprawdzą się maski oczyszczające. Demakijaż polecam wykonywać płynem micelarnym lub olejkiem. Nie sięgaj po silne żele lub mydło, a do oczyszczania twarzy wybierz szczoteczkę soniczną, która z dużą skutecznością rozbija niewidoczne cząsteczki zanieczyszczeń osadzających się na twarzy.

Ochrona:
Drugi etap to zapewnienie skórze podwójnej ochrony, ponieważ naturalne warstwy ochronne naszej skóry nie są w stanie poradzić sobie ze smogiem. Wybieraj serum lub kremy na bazie olejów, bo te zawierające wodę mogą (wbrew pozorom) wysuszać. Oczyszczona wcześniej cera lepiej wchłania składniki ochronne i aktywne z kremów, ale warto, żeby były to odpowiednie substancje. Zwracaj uwagę na to, czy kosmetyk nawilżający (po te najlepiej sięgać) zawiera witaminę C, przeciwutleniacze i ceramidy.

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares