Cześć!
Czy wiesz, czemu kosmetyki używane w gabinetach kosmetycznych działają lepiej niż drogeryjne produkty? Bo zawierają specjalistyczne składniki, których działanie jest 100 razy lepsze niż tych w zwykłych preparatach. Podobnie jest z kremami do pielęgnacji stóp. Co zawiera kremik używany przez pedikiurzystki i podologów? Odpowiedź znajdziesz w moim poście.
Czemu dbanie o stopy jest takie ważne?
Stopy podtrzymują cały ciężar ludzkiego ciała i dlatego wymagają specjalnej pielęgnacji – w końcu muszą służyć nam jak najdłużej. Dlatego ważne jest, żebyśmy dobierali kosmetyki z takimi składnikami, które są przeznaczone do konkretnego problemu. A należą do nich między innymi:
- nadmierne rogowacenie naskórka;
- przesuszenie i twardnienie;
- pękanie skóry pięt;
- rany i ból;
- zakażenia zarazkami i grzybami.
Kremy do stóp – podział
Zwykłe i profesjonalne kremy do stóp dzielą się w zależności od działania związanego z problemem skóry lub paznokci przy stopach. Mamy zatem następujące kremy do pielęgnacji i leczenie tej części ciała: regenerujący, nawilżający, odświeżający, zmiękczający, odżywczy, chłodzący, uelastyczniający i antybakteryjny.
Co zawiera krem do pielęgnacji stóp?
- Mocznik. Jest składnikiem naturalnej bariery hydrolipidowej skóry, a jego głównym zadaniem jest wiązanie wody w głębszych warstwach skóry. Stosowany w kosmetykach łagodzi swędzenie i zmiękcza zgrubiały naskórek. W wysokim stężeniu jest używany w produktach gabinetowych. Pomaga w usunięciu zrogowaciałego naskórka i w pielęgnacji paznokci. Mocznik poleca się osobom chorym na cukrzycę i każdemu, kto chce, żeby jego skóra była miękka i nawilżona.
- Gliceryna. Wiąże wodę między komórkami i wewnątrz nich. Razem z mocznikiem przynosi zadowalające efekty w postaci nawilżonej skóry. Bierze udział w regeneracji bariery hydrolipidowej. Gliceryna znajduje się także w olejach roślinnych i tłuszczach.
- Ceramidy. W produktach do pielęgnacji stóp znajdują się różne rodzaje ceramidów, w tym takie, które są zbliżone do budowy skóry. Dzięki temu działają lepiej w głębszych warstwach skóry i wspomagają jej ochronne funkcje.
Jak pokonać schorzenia stóp?
- Nadmierna potliwość. Problem ten występuje u wielu osób przez cały rok i wiąże się z nieprzyjemnym zapachem. Jest spowodowany noszeniem obuwia wykonanego ze sztucznego materiału, nieprawidłową higieną lub schorzeniami. W leczeniu nadpotliwości stóp stosuje się substancje zmniejszające wydzielanie potu, neutralizujące nieprzyjemny zapach oraz uniemożliwiające wydzielanie i rozkład potu.
- Grzybica paznokci. W leczeniu tej choroby stosuje się substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Składnikiem, który zapobiega rozwojowi grzybów i ogranicza powstawanie nieprzyjemnego zapachu, jest wyciąg z liści manuka.
Pozostałe składniki kremów do stóp
W profesjonalnych kosmetykach do pielęgnacji znajdują się także składniki pochodzenia roślinnego. Ekstrakty z alg i imbiru, olejki eteryczne z rozmarynu i lawendy oraz kamfora pobudzają krążenie krwi i przywracają uczucie ciepła. Olejki z eukaliptusa, rozmarynu, lawendy i tymianku zwiększają sprawność stóp i poprawiają krążenie. Odświeżenie i ukojenie zapewniają mięta pieprzowa i mentol. Wyciąg z eukaliptusa, bisabolol, panthenol i wyciąg z rumianku koją obrzęki, dają ulgę oraz zapobiegają zaczerwienieniom i stanom zapalnym. Kremy do stóp mogą także zawierać takie składniki jak: gliceryna roślinna, wyciąg z kasztanowca, witamina A, masło karite, cytrusy, mięta, aloes, zielona herbata, szałwia, rozmaryn i miłorząb.
A jak wy dbacie o swoje stópki? I jakich kremów używacie?
Dodaj komentarz