Cześć!
Pielęgnacja stóp to nie tylko malowanie paznokci lakierem i wcieranie kremu, lecz także lecznicze zabiegi u podologa. Jeżeli nigdy dotąd nie słyszałaś o takim specjaliście, to pora nadrobić zaległości i skorzystać z jego usług. Nadal masz obawy i nie wiesz, co czeka cię w gabinecie podologicznym? Mój tekst rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.
Czym jest podologia?
Podologia (podiatria) jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy i stawu skokowego-goleniwowego. Łączy w sobie nauki, takie jak: diabetologia (leczenie stopy cukrzycowej), dermatologia, ortopedia, chirurgia, opatrywanie ran, zastosowanie ortez i wkładek ortopedycznych. Podolodzy zajmują się schodzeniami skóry, kości i stawów, w tym haluksami, odciskami, wrastającymi i grzybiczymi paznokciami, pocącymi się stopami i pękającymi piętami.
Jak podolodzy dbają o stopy?
Pierwszym etapem pracy podologa jest dezynfekcja stóp, obejrzenie tej części ciała, podudzia i przestrzeni między palcami, a następnie przeprowadzenie wywiadu z klientem. Podczas rozmowy zostaje ustalone, czy:
- pacjent cierpi na choroby układu krążenia,
- ma żylaki, kłopoty z krzepnięciem krwi, zimne stopy, zaburzenia czucia w stopach, drętwienia łydek;
- choruje na cukrzycę;
- przyjmuje leki lub jest na coś uczulony.
Kolejną fazą jest przygotowanie ciepłej kąpieli z dodatkiem ziół lub soli. Trwa ona około 10 minut, a jej działanie polega na zmiękczeniu naskórka i paznokci. Następnie podolog obcina paznokcie na prosto za pomocą cęgów, a narożniki płytki paznokcia wygładza szklanym pilnikiem. Okolice paznokcia oczyszcza się, skórki się odsuwa, a potem usuwa frezarką. Zgrubiały naskórek jest usuwany z pięt, a te później są wygładzane specjalnym frezem. Wygładza się także boczne części stopy i śródstopia. Na zakończenie usuwane są odciski, nagniotki i inne zgrubienia.
Narzędzia podologiczne i ich zastosowanie
W każdym gabinecie podologa nie może zabraknąć kilku kompletów narzędzi. Muszą znaleźć się w nich:
- cążki do przycinania narożników paznokcia i usuwania skórek;
- pęsety do usuwania resztek paznokcia, skórek i tamponady z wału paznokciowego;
- aplikatora, za pomocą którego oczyszcza się wały paznokciowe;
- pilnika do opiłowania narożników i boków płytki;
- pilnika szklanego do skrócenia i wygładzenia płytki paznokcia.
W gabinecie podologocznym należy mieć autoklaw, w którym sterylizuje się narzędzia. Jest prawnie zakazane używanie narzędzi i akcesoriów bez wcześniejszej sterylizacji. Z tego powodu w specjalistycznym gabinecie znajdziecie więcej kompletów narzędzi podologicznych.
Frezy używane przez podologa
Frezarka jest urządzeniem, które pozwala ukształtować paznokieć, usunąć skórki i zgrubiały naskórek. Jest wyposażone we frezy, czyli końcówki o różnej wielkości, gradacji i kształcie. Podolog w pracy używa następujących rodzajów frezów:
- różowe frezy kamienne – wygładzają płytkę i usuwają skórki;
- frezy z jednorazową klapką – nakłada się na nie kapturki ścierne służące do obróbki grubej płytki paznokciowej i usuwania twardego zrogowaciałego naskórka na różnych częściach stopy;
- frezy próżniowe – usuwają odciski, nagniotki i modzele;
- frezy metalowe – szlifują płytkę paznokciową;
- frezy diamentowe – usuwają zrogowaciały naskórek, skórki i wrastającą płytkę paznokcia, wygładzają płytkę, oczyszczają wały okołopaznokciowe, usuwają odciski;
- frezy do polerowania płytki paznokciowej.
Czego podolog używa, by zająć się twoimi stopami?
Rzeczy, które wymieniłam wcześniej, to tylko niewielka część tego, co tak naprawdę można znaleźć w gabinecie podologa. Lekarz używa również: preparatów do dezynfekcji, zmiękczania i kąpania stóp, kremów o różnorodnym zastosowaniu, materiałów opatrunkowych i jednorazowych rękawiczek.
I co? Chcesz już odwiedzić podologa i mieć piękne stópki?
Dodaj komentarz