Idziesz na zabieg medycyny estetycznej? Poznaj wszystkie przeciwwskazania

Medycyna estetyczna

Cześć!

Medycyna estetyczna staje się coraz bardzie popularna. Dzięki niej możesz się odmłodzić, usunąć bardzo widoczne niedoskonałości, a nawet wpłynąć na symetrię twarzy. Poprawa wyglądu zewnętrznego to także zwiększenie pewności siebie i zapewnienie sobie komfortu psychicznego. Niestety nie każdy może poddać się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Powodem są liczne przeciwwskazania. Sprawdź, czy dotyczą ciebie.

Medycyna estetyczna – przeciwwskazania

Zanim wybierzesz się na zabieg z zakresu medycyny estetycznej, powinnaś poznać wszystkie przeciwwskazania. Zapozna cię z nimi lekarz podczas rozmowy. Niektóre z nich całkowicie dyskwalifikują do przeprowadzenia wywiadu, inne można usunąć tak, żeby nie wykluczały z zabiegu. Generalnie przeciwwskazania dzieli się na dwie grupy: względne i bezwzględne.

Przeciwwskazania względne

Ta grupa dotyczy unormowanych wyników badań i planowanych przez pacjenta zabiegów, które nie wpływają na efekty działań medycyny estetycznej. Przeciwwskazania względne obejmują ustalenie pomiędzy lekarzem a pacjentem planu zabiegowego i dobranie preparatu do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeciwwskazania bezwzględne

Te przeciwwskazania całkowicie wykluczają z wykonania zabiegu. Zignorowanie ich mogłoby się skończyć groźnymi powikłaniami, uszczerbkiem na zdrowiu lub utratą życia pacjenta. Do tej grupy przeciwwskazań zalicza się:

1. Nieunormowaną cukrzycę

Choroba wiąże się z trudnościami w gojeniu ran, co wynika z zaburzeń dotyczących procesów krzepnięcia krwi, uszkodzenia nerwów i zaburzeń w układzie odpornościowym. U diabetyków występują problemy nawet z wygojeniem się drobnego skaleczenia, które może wywołać poważne komplikacje. Z tych powodów zabiegowi medycyny estetycznej mogą poddać się osoby pozostające pod opieką diabetyka lub mające pozytywne wyniki badań.

2. Opryszczka

Niby nic, a zabiegu medycyny estetycznej nie wykonasz. Opryszczka to infekcja wirusowa, a nieleczona może wywołać duży kłopot. Wirus może rozprzestrzenić się na inne części twarzy i wejść w głębsze tkanki, a tam wywołać stany ropne. Zabiegom z medycyny estetycznej nie wolno poddawać się także wtedy, gdy wirus objął inne miejsca ciała niż twarz.

3. Ciąża i karminie piersią

Ciąża to czas, kiedy zdrowie dziecka i przyszłej matki jest najważniejsze. A każdy, nawet mało inwazyjny i z pozoru prosty zabieg medycyny estetycznej może nieść ze sobą pewne ryzyko. Co więcej u kobiet w ciąży zachodzi wiele zmian hormonalnych, przez co trudno jest przewidzieć reakcję organizmu na substancje stosowane podczas zabiegów. Niepożądanymi objawami może być zakażenie bakteryjne, co wiąże się z podaniem antybiotyku, który może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

4. Skłonność do bliznowców

Jeżeli masz skłonność do powstawania bliznowców, to nie powinnaś poddawać się inwazyjnym zabiegom, czyli wstrzykiwaniu wypełniaczy takich jak toksyna botulinowa i kwas hialuronowy. Zabiegi, które wiążą się z przerwaniem skóry, mogą bowiem wywołać niechciane powikłania. Z powodzeniem można zamienić je na zabiegi mniej inwazyjne.

5. Uczulenie na wypełniacz

Niekiedy zdarza się, że uważana przez nas za bezpieczną substancja jak kwas hialuronowy może uczulać. Dzieje się tak wtedy, kiedy wypełniacz nie był odpowiednio oczyszczony i przygotowany do wykorzystania. W przypadku kwasu hialuronowego może zdarzyć się tak, że w jego niedokładnie oczyszczonych cząsteczkach znajdują się resztki bakterii, z których jest produkowany.

6. Aparat na zęby

Zabieg powiększania ust w trakcie leczenia ortodontycznego to nie najlepszy pomysł. Zmienia się wtedy zgryz, a co za tym idzie wargi wyglądają nieco inaczej. Zabieg może bowiem doprowadzić do asymetrii ust i pojawienia się podrażnień wynikających z ocierania się powiększonych warg o zamki aparatu ortodontycznego.

7. Uzależnienie od zabiegów

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zyskały wiele zwolenniczek i wielu zwolenników. Większość z nich jest uzależniona od ostrzykiwania, wygładzania zmarszczek, poprawiania ciała tu i tam. Tylko nieliczni są tego świadomi i widzą negatywne skutki tych zabiegów. Pozostali wciąż odwiedzają gabinety medycyny estetycznej. Rolą lekarza w tej sytuacji jest stanowcze odradzanie wykonania kolejnego niepotrzebnego zabiegu, który mógłby oszpecić pacjenta lub spowodować niepotrzebne ryzyko.

Czy już wiesz, kiedy możesz poddać się zabiegom medycyny estetycznej?

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares