Cześć!
W kosmetyce stosuje się wiele naturalnych składników. Jednym z nich jest borowina. Używam jej od jakiegoś czasu i muszę przyznać, że daje bardzo dobre efekty, jeśli chodzi o pielęgnację skóry na różne sposoby. Jeżeli i ty jesteś zainteresowana takimi zabiegami, to najpierw sprawdź, jak działa borowina i w jaki sposób ją stosować.
Co to jest borowina?
Borowina to rodzaj torfu, skały złożonej z butwiejących roślin w wilgotnym środowisku. Zawiera wiele dobroczynnych substancji, wśród których znajdują się między innym: garbniki, sole mineralne, kwasy, woski, żywice, enzymy, białka i węglowodany. Jak działa borowina? Działanie borowiny polega na:
- rozgrzewaniu skóry, co przekłada się na lepszy metabolizm organizmu,
- zwalczaniu bakterii, które mogłyby wywołać stan zapalny skóry,
- wygładzaniu naskórka i poprawie ukrwienia skóry.
Kiedy warto zastosować borowinę? Użyj jej, gdy:
- cierpisz na różne choroby związane z układem kostnym,
- masz niedowłady i porażenia,
- chorujesz na miażdżycę,
- cierpisz na choroby układu pokarmowego lub rozrodczego,
- jesteś po operacjach ginekologicznych,
- przechodzisz menopauzę,
- chcesz ładniej wyglądać (borowina wygładza zmarszczki i ujędrnia skórę).
Niestety nie każdy borowinę może stosować. Przeciwwskazaniami do zabiegu borowinowego są między innymi:
- choroby nowotworowe,
- ciąża i miesiączka,
- problemy z układem krwionośnym,
- zbyt młody wiek,
- osłabienie i wycieńczenie.
Jak stosować borowinę?
Borowinę możesz zastosować w następujących zabiegach:
Kąpiel borowinowa
Będziesz potrzebowała około 150 kg borowin, które wymieszasz z wodą w temperaturze około 42 stopni Celsjusza. Nałóż ją na ciało – wtedy temperatura skóry podwyższy się o trzy stopnie. Pamiętaj, żeby przed zabiegiem pić duże ilości wody mineralnej niegazowanej. Kąpiel borowinową dobrze jest zastosować po ćwiczeniach i treningach, bo wtedy organizm łatwiej usuwa szkodliwe substancje powstające w procesie detoksykacji. To po pierwsze. Po drugie borowina ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu zapobiega skurczom mięśni i zakwasom. Kąpiel borowinowa powinna trwać nie dłużej niż 20 minut, a w jej trakcie należy obserwować reakcje organizmu.
Okłady borowinowe
Na oczyszczoną skórę nakłada się grubszą warstwę borowiny, którą uprzednio podgrzewa się do temperatury około 40 stopni Celsjusza. Okłady poleca się w przypadku problemów z układem ruchu (zwyrodnień stawów lub bólów kręgosłupa), przy kontuzjach i dokuczliwych objawach menopauzy.
Zawijanie pastą borowinową
Długość zabiegu trwa do pól godziny. Wykonuje się go na obolałe stawy, plecy lub nogi. Dobrze sprawdzi się także w leczeniu cellulitu, ponieważ pobudza krążenie krwi, dotlenia komórki skóry i usuwa toksyny.
Borowina na zimno
Jeżeli schłodzisz borowinę do 5 stopni Celsjusza, to możesz zastosować ją jako miejscowe okłady na zimno. Zabieg powinien trwać około 15 minut i być powtarzany przy wylewach podskórnych, mechanicznych urazach lub przeciążeniach stawów. Jeśli uraz jest bardzo dokuczliwy, to borowinowe okłady na zimno należy powtarzać co dwie godziny.
Dodaj komentarz